Keď už musí robiť chlapa, je to čert. Rezbár Michal sa s nožíkom oháňal už v útlom detstve

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Sochy v pohybe, tak nazýva svoje diela Michal Barta z Bystričian. Vyrába ich z dreva, no vo výsledku máte občas dojem, že snáď ani nemôžu byť drevené. Postavám vdychuje dlátom svojský výraz a k tomu každé jedno dielo má vlastný príbeh, ktorý autor nezabudne ochutiť humorom.

Práca s drevom mu učarovala už v útlom detstve, keď ako 4-ročný s nožíkom opracovával kusy dreva. Rezbárstvo sa nakoniec stalo jeho celoživotnou láskou.

Pri práci sa riadi zásadou, nepokaziť krásu, ktorú vytvorila príroda. Kresba dreva, hrče a praskliny. Všetky tieto prvky sa snaží maximálne využiť a vhodne ich zakomponovať do diela.

Prečítajte si tiež:

​Ako väčšina rezbárov, aj Michalove začiatky sa spájajú s ľudovým rezbárstvom, no ako hovorí, časom sa od tradičného poňatia odklonil, lebo mu chýbala väčšia dynamika. Postavy boli príliš statické, väčšinou iba stáli „v pozore“.

Najčastejšie sú predmetom jeho tvorby ženy. Tie ho obklopujú celý život. Vyrastal totiž s tromi sestrami a sám ma dve dcéry. Keď už „musí“ robiť chlapa, väčšinou je to čert.

 Pri tvorbe využíva aj kovové prvky. Často si vyberá také kusy dreva, ktoré svojim tvarom už samé naznačujú, čím by chceli byť.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kultúra

Dôležité udalosti