Ochranári hľadali medvedicu, ktorá zranila lesníka. Už vedia, prečo zaútočila

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Zisťovali, prečo šelma zaútočila na lesníka. Ochranári zo zásahového tímu pre medveďa hnedého boli na mieste, kde včera (štvrtok 30. 3.) medveď napadol 55-ročného muža. V nemocnici skončil s poraneniami boku a ramena lesník. Šelma ho napadla v lese pri obci Nedožery Brezany.

Keďže to bol za týždeň už druhý prípad v prievidzskom okrese preverovali aj to, či je za útokmi tá istá šelma.

Útok sa udial v 80-ročnej v hore plnej bukvíc - teda plodov, ktoré medvede vyhľadávajú. Šelma zaútočila na lesníka počas prác v lese. Aj s ďalšími robotníkmi sadili stromy po kalamite. Medveď sa k nim rozbehol, keď už boli na ceste k svojim autám.

Muža uhryzol do boku a ramena. V bojnickej nemocnici ho museli pozašívať. V tej chvíli sa zmohol len na krik. Pridali sa k nemu aj ostatní chlapi a šelma sa zrejme hluku zľakla a dala na útek. Podľa napadnutého lesníka to bola medvedica.

Medvedica chránila brloh

Po asi dvoch hodinách sa ochranári z lesa vrátili a vraj vedia, prečo medvedica útočila.

„Ten útok sa udial asi 50 metrov od brlohu to znamená že ona si chránila len svoje potomstvo ktoré mala v brlohu. Vyhodnotila tú situáciu tak, že hrozí jej mláďatám nejaké nebezpečenstvo,“ objasnil Jaroslav Slašťan, člen Zásahového tím pre medveďa hnedého.

„Je dôležité aby si ľudia momentálne v tejto dobe dávali pozor tých útokov čo sledujem je relatívne dosť veľa,“ upozorňuje starosta Nedožier Brezian Jaroslav Pekár.

Prečítajte si tiež:

​Pred týždňom napadol medveď 38 ročného muža pri obci Tužina. Vtedy to vraj bol samec.

Zvýšené riziko stretnutia s medveďom má svoje dôvody. Na ploche 500 hektárov na tomto území sa nachádza 5 až 8 hibernujúcich medveďov to znamená medveďov ktoré sa tu uložili na zimný spánok. K tomu treba prirátať aj medvede, ktoré tadiaľto prechádzajú.

Hľadať medvedicu už nebudú. Útok sa stal hlboko v lese a teda v jej prirodzenom prostredí.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.