Jednu z obľúbených drog nájdete bežne aj v domácnostiach. Bombičky do fliaš na šľahačku chce Británia stopnúť

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Sú dostupné v obchodoch a bežne ich mávate aj v domácnostiach. Bombičky s rajským plynom sa využívajú do fliaš na šľahačku. Mladí im však vymysleli aj iné – kontroverzné využitie.

Pomôcka do domácnosti sa v posledných dňoch dočkala zvýšenej pozornosti, keď britská vláda oznámila, že chce kriminalizovať jej prechovávanie. V Spojenom kráľovstve je totiž oxid dusný - známy aj ako rajský plyn - jednou z najobľúbenejších drog u mladej generácie.

​Aj slovenskí tínedžeri majú s experimentovaním s drogami skúsenosti. Najväčší problém ale nastane ak ich príležitostné užívanie dovedie až k závislosti.

„Áno, aj u nás máme vedomosti, že mladí ľudia to niekedy skúšali,“ potvrdzuje Ľubomír Okruhlica, hlavný odborník MZ pre liečbu drogových závislostí.

„Rajský plyn používame v medicíne a anestéziológii ako doplnok celkovej inhalačnej anestézie. Je to plyn, ktorý dokáže človeka utlmiť, uspať. Čo je na ňom také záludné, že vyvoláva eufóriu a tlmí bolesť. Preto má aj túto ľudovú prezývku rajský plyn,“ vysvetľuje anesteziológ Jakub Vallo.

V spojení s ďalšími látkami sa používa pri pôrodoch a využívajú ho aj zubári. Lekári ale upozorňujú, že v nesprávnej kombinácii so sedatívami môže byť nebezpečný.

„Je známy tým, že vyvoláva vracanie. Vieme, že tento plyn pri dlhodobej expozícii môže spôsobovať poruchy imunity, krvotvorby,“ dodáva anesteziológ.

Účinky ako smiech a povznesená nálada odborníci prirovnávajú k užitiu marihuany. Ich nástup je takmer okamžitý a trvanie len krátke.

V zákone o omamných látkach oxid dusný nie je zaradený medzi kontrolovanými látkami. U nás je to registrovaný liek.

 

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.