Pracujete počas horúčav? Na tieto veci máte nárok

Ilustračné foto
Zdroj: TV Markíza

Skrátený pracovný čas či pitný režim nie sú výnimkou.

V týchto dňoch nás trápia veľké horúčavy a vy túžite po osviežujúcom bazéne, no napriek tomu musíte byť v práci. Práve v takýchto extrémnych pracovných podmienkach by ste mali vedieť, na čo máte nárok. Skrátený pracovný čas či pitný režim nie sú výnimkou.

Neexistuje žiadny teplotný strop, od ktorého vás zamestnávateľ nemôže nútiť pracovať, leto je ale špecifické.

Keď prekročí ručička teplomera 30 stupňov, každému z nás sa v práci ťažšie sústredí, aj preto vám zamestnávateľ musí počas horúčav na pracovisku zabezpečiť vhodné pracovné podmienky.

„Dostatok pitnej vody na pracovisku je absolútnym základom, ktorý musí zamestnávateľ pre svojich zamestnancov zabezpečiť na vlastné náklady," uviedla hovorkyňa úradu verejného zdravotníctva Zuzana Drobová.

Avšak nie je vyšpecifikované akým spôsobom, a tak sa nemôžeme sťažovať, ak nám z kohútika tečie pitná voda, aj to postačuje.

Čo sa týka rizikovejších povolaní ako stavbári, ktorí pracujú priamo na slnku, pre takýchto zamestnancov musí zabezpečiť okrem pitnej vody aj minerálne vody, ktoré dopĺňajú minerály, ktoré sa inak strácajú potením pri výkone práce.

Ak je možné, zamestnávateľ by mal najmä pri fyzicky náročnejších povolaniach zabezpečiť, aby sa mohli robotníci osviežiť, osprchovať. V kanceláriách zas správne nastaviť klimatizáciu, zabezpečiť ventiláciu alebo aspoň tienenie proti slnečným lúčom. A výnimkou nie je dnes už ani zmena pracovného režimu.

Viac v reportáži Andrey Mačoškovej:


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Horúčavy

Dôležité udalosti