Týmto piatim jedlám sa vyhýbajte

Hranolky s kečupom
Zdroj: Shutterstock.com

Urýchľujú starnutie alebo spôsobujú rakovinu.

Vedci prišli s revolučnou štúdiou. Bežné potraviny, ktoré jeme všetci, sú oveľa nebezpečnejšie, než sa môže na prvý pohľad zdať.

Potraviny, o ktorých sme si doteraz mysleli, že sú v poriadku, môžu urýchľovať starnutie alebo spôsobiť rakovinu. Zvlášť v tom prípade, že sa pripravujú za vysokých teplôt. " Ide predovšetkým o jedlá zo zemiakov (ako sú hranolky alebo chipsy), z opekaných obilnín (patrí sem pečivo i káva), " vysvetľuje profesor Eric Boulanger, expert na biológiu starnutia na univerzite v Lille.

Zaoberá sa tam produktami pokročilej glykácie (škodlivými novými molekulami vytváranými väzbou cukru v krvi na bielkoviny) nazývané AGE.

Zdroj: Shutterstock.com

Tieto produkty sa môžu vytvárať v živých organizmoch spontánne, ale aj počas prípravy potravín. A to z cukrov a proteínov vplyvom tepla, kedy ide o tzv. Maillardovu reakciu. Aby sme zabránili ich vzniku, stačí podľa profesora Boulanger variť jedlo za nízkej teploty (menej než 120 stupňov Celzia) a dávať prednosť vareniu vo vode, v pare alebo mikrovlnnej rúre pred vyprážaním, grilovaním a pečením.

Sexy bielizeň za prijateľnú cenu presne pre vás. Kúpte tu

Podľa francúzskej Národnej farmaceutickej akadémie ukázala 30 rokov trvajúca štúdia AGE, že tieto produkty " hromadiace sa v organizme majú zhubný vplyv, najmä pri cukrovke, obličkovej nedostatočnosti a pri starnutí ".

Verejnosť však s týmito účinkami ešte nie je dostatočne oboznámená, uvádza profesor Jean - Pierre Foucher, prezident Národnej farmaceutické akadémie, ktorá zverejnila odporúčania týkajúce sa AGE.

Vyzýva v ňom najmä spotrebiteľa, aby sledovali teplotu oleja pri fritovaní a pečení a nenechali ho prehrievať, aby sa vyhýbali prílišnému opekaniu do zlatista a nejedli tie časti, ktoré sú najviac pripečené. Akadémia taktiež odporúča potravinárskemu priemyslu, aby dával prednosť pečeniu za miernej teploty a vyhýbal sa prehrievaniu a karbonizácii.

Zahnednuté časti totiž obsahujú akrylamid, čo je produkt potravinovej glykácie, ktorý v roku 2002 objavili švédski vedci a ktorý je podľa štúdií uskutočnených na bunkách a zvieratách potenciálne rakovinotvorný a neurotoxický.

Podľa expertov Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) a Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je päť jedál zodpovedných z 80 percent za ukladanie akrylamidu:

1. vyprážané a opekané zemiaky (hranolčeky, chipsy, lupienky ...)

2. cereálie vystavené vysokej teplote (všetky druhy obilia vrátane pšenice, kukurice alebo ryže)

3. sušienky

4. biely chlieb (najmä ten, ktorý ešte dopečieme v rúre alebo v toustovači)

5. káva
BRATISLAVA/ tn.cz

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.