Zabudnite na ochladenie: Okresov s najvyššou výstrahou pred teplom pribúda

Teplotná mapa Slovenska včera (1.8.) napoludnie
Teplotná mapa Slovenska včera (1.8.) napoludnie Zdroj: FB/SHMÚ

Pozrite si, ktoré okresy sú najviac ohrozené.

Ochladenia sa na viacerých územiach Slovenska nedočkajú obyvatelia ani v nasledujúcich dňoch. Výstraha druhého stupňa pred vysokými teplotami platí dnes popoludní pre takmer všetky kraje, s výnimkou Žilinského kraja. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojej webovej stránke.

Podľa meteorológov nie je vylúčené, že teploty dosiahnu na niektorých miestach 35 až 36 stupňov Celzia. "Uvedená teplota vzduchu je v danom ročnom období a oblasti zriedkavá, predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov," uvádza SHMÚ.

Nižšia výstraha, prvého stupňa, je v súčasnosti vyhlásená pre 13 okresov, a to Malacky, Senica, Skalica, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Trenčín, Bánovce nad Bebravou, Prievidza, Banská Bystrica, Brezno, Spišská Nová Ves, Levoča, Sabinov a Bardejov.

Zdroj: SHMÚ

Podľa meteorológov počítať s vyššími teplotami už aj vo štvrtok. V Podunajskej nížine vyhlásili 3. najvyšší stupeň výstrahy. Konkrétne sa to týka okresov Bratislava, Pezinok, Senec, Komárno, Malacky, Nové Zámky, Šaľa, Dunajská Streda a Galanta.

 

Zdroj: SHMÚ

V piatok (4.8.) teploty vygradujú, kedy meteorológovia vyhlásili 3. najvyšší stupeň výstrahy pre viaceré okresy na západe, juhu aj na východe. Ku okresom zo štvrtkovej výstrahy sa pridajú ešte ďalšie. Ide o tieto okresy: Topoľčany, Nitra, Zlaté Moravce, Hlohovec, Trnava, Piešťany, Senica, Skalica, Levice, Krupina, Veľký Krtíš, Lučenec, Poltár, Rimavská Sobota, Revúca, Rožňava, Košice okolie, Košice mesto,Trebišov, Michalovce, Sobrance.

 

Zdroj: SHMÚ

Horúčavy predstavujú záťaž pre každý organizmus. Viac sú ohrozené ženy, kolabujú častejšie ako muži. Takisto treba dávať pozor na deti a seniorov. Počas horúčav treba dodržiavať pitný režim. Dospelý človek by mal počas dňa vypiť najmenej tri litre vody, a to v menších dávkach, radí Úrad verejného zdravotníctva.

Vysoké teploty sú záťažou i pre vtáctvo v mestách. Operencom možno pomôcť jednoducho, na okenný parapet či záhradku stačí dať nízku misku s vodou, napríklad z kvetináča. Horúčavy predstavujú aj potenciálne nebezpečenstvo pre tvorbu požiarov.

Teplotná mapa Slovenska včera (1.8.) napoludnie

BRATISLAVA/TASR, mm

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Počasie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.