Odchod Žitňanskej a Šeligu Remišovej pomohol. Až teraz prichádza do hry veľké spojenie

Predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová
Predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Rozkol v strane Za ľudí. Veroniku Remišovú totiž opúšťajú posledné dve výrazné tváre – Juraj Šeliga a Jana Žitňanská. Práve druhá menová načrtla, prečo odovzdala stranícku knižku. Vraj nechce stáť v ceste zbližovaniu s OĽaNO.

Kedysi prezidentská strana, ktorú zakladal Andrej Kiska, dostala ďalšiu tvrdú ranu. Po odchode samotného zakladateľa a neskôr skupinky okolo Márie Kolíkovej sa najnovšie rozhodli odísť poslanci Juraj Šeliga a Jana Žitňanská.

Rozkol bez kriku a hádok

Zhodne, v rovnaký čas, oznámili na sociálnej sieti, že sa vzdali členstva v strane. Obaja zvolili zmierlivý tón, pričom nechcú nikomu politicky ublížiť.

„Pri každom konflikte, pri každom rozkole a na každej križovatke, kde sa strana Za ľudí ocitla, som sa usiloval nájsť kompromis, aby strana ostala pokope... Strana sa však časom dostala na ďalšiu križovatku a rozhodla sa ísť cestou, na ktorej sa už nemôžem podieľať,“ napísal Juraj Šeliga.

To, čo sa ukazuje ako neprekonateľný problém, Šeliga nekonkretizoval. Jana Žitňanská však načrtla, čo mohlo za ich odchodom stáť.

„Koncom minulého týždňa som ukončila svoje členstvo v strane Za ľudí, keďže o. i. svoju politickú budúcnosť nevidím v zbližovaní sa s OĽaNO a nechcem stáť v ceste kolegom, ktorí to tak cítia,“ uviedla Žitňanská.

Ani samotná strana zrejme nemieni vyvolávať napätie a je za kultivovaný rozchod.

„Ďakujeme Janke Žitňanskej a Jurajovi Šeligovi za spoluprácu a za pozitívne veci, ktoré sa spoločne so stranou ZA ĽUDÍ podarilo presadiť,“ odpísali nám z komunikačného oddelenia.

Prečítajte si tiež:

​Smeruje Remišová k Matovičovi?

Na druhej strane, k možnému predvolebnému spojeniu s OĽaNO sa vyjadrili len vo všeobecnej rovine.

„Čo sa týka predvolebnej spolupráce, orgány strany v tomto smere neprijali žiadne rozhodnutie,“ dodali.

Podľa odborníka sa tento scenár nedá vylúčiť.

„Nemožno vylúčiť, že Veronika Remišová nakoniec skončil na kandidátke Igora Matoviča. Ten sa o nej vyjadruje pozitívne a jej sa môže hodiť aspoň teoretická šanca, že sa nakoniec OĽaNO môže opäť dostať do parlamentu. Iné väčšie strany zrejme o ňu neprejavia záujem,“ povedal politológ Radoslav Štefančík.    

V hre môže byť aj volebný subjekt, v ktorom by sa mohli stretnúť práve Za ľudí a OĽaNO. Remišová si totiž registrovala nové logo a názov Tím Slovensko.  

Koniec koncov, Veroniku Remišovú do veľkej politiky vytiahol práve Igor Matovič. Kedysi svojho času o nej hovoril ako o druhej Radičovej.

Prečítajte si tiež:

​Za ľudí sa môže prepadnúť ešte hlbšie 

Keď sa však vrátime k odchodu Šeligu a Žitňanskej, tak sa tento rozkol vraj dal viac-menej očakávať.

„Zrejme len čakali na výhodnú ponuku, ale rozhodnutí už boli dávnejšie. Založiť vlastnú stranu by nemalo zmysel, preto čakali, ako dopadnú rokovania medzi pravicovými mikrostranami,“ uviedol Štefančík.

Po ich odchode by strana mohla prísť o ďalších voličov, čím by sa prepadla ešte nižšie do politického suterénu. Za ľudí sa totiž už dlhodobo pohybuje v prieskumoch verejnej mienky na úrovni dvoch percent.

„Strana zažila už jednu vlnu odchodov a vtedy sa tie preferencie výrazne nezmenili, preto v ďalších prieskumoch uvidíme, aká bola sila Jany Žitňanskej a Juraja Šeligu. Môže sa totiž ukázať, že Za ľudí volí už len jadro, ktoré takéto odchody už ani nerieši,“ tvrdí šéf agentúry AKO Václav Hřích.

Zároveň však dodáva, že veľmi dôležité bude to, kam budú smerovať ďalšie kroky Šeligu a Žitňanskej.

„Strane to určite nepomôže, ale ešte nemôžeme povedať, že jej to ublíži,“ doplnil Hřích.

Prečítajte si tiež:

​KDH alebo Demokrati 

A práve ich politická budúcnosť je nateraz nejasná. Obaja tvrdia, že sa vyjadria niekedy po Veľkej noci. Z doterajších ich vyjadrení sa však dá vyčítať, že ak ešte zostanú v politike, tak najbližšie majú ku KDH alebo Demokratom.

„Skončia niekde v nejakej pravicovej strane. Odhadujem, že by o nich mohol prejaviť záujem Eduard Heger,“ uzavrel Štefančík.

Pozrite si aj výsledky prieskumu agentúry FOCUS o spojenectvách politických strán:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.