Rušňovodiči odchádzajú k súkromníkovi. Láka ich na lepšie podmienky

Ilustračná snímka.
Zdroj: ZSSK

Výpoveď už dalo asi tridsať vodičov.

Rušňovodiči v Košiciach, ktorí pracovali pre železničnú spoločnosť Slovensko (ZSSK), dali výpovede a idú k súkromníkovi. Títo prepravcovia nákladnej dopravy im sľubujú vyššie platy o stovky eur a k tomu aj náborový príspevok, údajne 3000 eur. Píše korzár.sme.sk.

Výpoveď už údajne dalo asi tridsať vodičov, z toho dve tretiny v Košiciach. Tvrdia, že odchádzajú kvôli platom. "Súkromník nám dá o 500 až 700 eur mesačne viac," hovorí rušňovodič z východu.

„Viete, boli tu v piatok ľudia z vedenia. Sľúbili, že niečo vymyslia. Bola to ich iniciatíva, výsledok by mal byť jasný v priebehu dvoch týždňov. Podobné stretnutie s rušňovodičmi, pokiaľ viem, bude onedlho aj v Žiline," dodáva.

Vedenie ZSSK priznalo, že evidujú výpovede, ale v inom pomere. „K 26. júlu 2017 evidujeme 29 výpovedí na celom Slovensku. Na východe to bolo 10 rušňovodičov pracujúcich v Košiciach, traja z Popradu, a piati z Prešova. Nedostatok rušňovodičov je dlhodobý problém hlavne na západe krajiny, kde sú vyššie mzdy. Na celom Slovensku máme 1 220 rušňovodičov (v Košiciach 190, Poprad 70, Prešov 44, Humenné 71). V príprave na rušňovodiča je na Slovensku ďalších 95 kandidátov rušňovodičov (38 na východe)," vysvetľuje Tomáš Kováč zo ZSSK. Pripustil aj to, že by výpovedí mohlo pribudnúť.

Skúsený rušňovodič hovorí o tom, že nájsť dobrého zamestnanca jednoduché nie je.

„Priznávam, že tu na východe sa ešte ľudia hlásia, no ak majú absolvovať psychotesty, zdravotné prehliadky a prípravné kurzy, až tri štvrtiny to odradí. Trvá totiž vyše roka, pokiaľ sa z nich stane plnohodnotný rušňovodič. Mnohí majú rodiny a potrebujú z niečoho žiť," opisuje rušňovodič.

KOŠICE/zž

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Výpovede

Dôležité udalosti