Elizabeth umrela, aby zachránila svoje dieťa

liz.jpg

Prečítajte si príbeh odvážnej a obetavej ženy.

Tridsaťšesťročná Elizabeth Joice z New Yorku túžila po bábätku. Počas tehotenstva jej však lekári zistili rakovinu a ona pred liečbou uprednostnila zdravie dieťatka, ktoré chcela donosiť. Porodila zdravé dievčatko a niekoľko týždňov po jej príchode na svet, zomrela. Na počesť svojej odvážnej ženy, Elizabethin manžel zverejnil jej príbeh.


Liz, ktorá pracovala ako realitná maklérka tvorila s Maxom pár dva roky, keď jej lekári objavili podozrivé nálezy na pľúcach. Bolo to v septembri 2010. Elizabeth si povedala, že ak to bude veľmi zlé, tak nebude bojovať. Max vyrobil narýchlo zásnubný prsteň z alobalu a požiadal svoju lásku o ruku. Vzali sa o mesiac neskôr. 

Američanke diagnostikovali rakovinu kostí. Čakali ju štyri kolá chemoterapie, operácia a zase chemoterapia, aby sa ubezpečili, že je vyliečená. A podarilo sa! Tri roky žila ako zdravá žena, túžiaca po bábätku. Aj napriek tomu, že lekári jej to neodporúčali, rozhodla sa, že si s Maxom založí rodinu. 


O niekoľko dní neskôr Liz zistila, že je tehotná. Obaja sa veľmi tešili, lebo si mysleli, že aj napriek snahe, to nepôjde. O mesiac neskôr sa rakovina vrátila. Liz podstúpila operáciu, kde jej odobrali časť tkaniva, ale keďže jej nemohli ako tehotnej urobiť magnetickú rezonanciu celého tela, lekár nemohol zistiť, ako ďaleko sa zákerná choroba dostala.

Dátum pôrodu lekári stanovili na 4. marca, ale už nemohli dlhšie čakať. V januári Liz podstúpila cisársky rez a na svet prišla malá Lily Anne Joice. Okamžite po pôrode lekári konali a zistili, že rakovina napadla aj pľúca, srdce a brucho. Bolo neskoro.

"Lúčil som sa s ňou. Bolo to ako z filmu. Sedel som pri nej a plakal. Spomínali sme na všetko, čo sme spolu prežili," povedal Max. Päť dní po pôrode pustili Liz domov. Prišlo jej však tak zle, že musela ísť späť do nemocnice. "Bojovala šesť týždňov. Lekári hovorili, že nevideli ešte nikoho takého statočného," povedala jej sestra Judith. "Napriek všetkému bola pozitívne naladená. Nikdy nemala sklony k sebaľútosti," povedal jej manžel Max. Elizabeth zomrela 9. marca.


Max tiež tvrdí, že Liz preniesla svoje dobro aj na dcérku Lily. "Je krásna a pozoruhodná. Ona mi dáva silu, aby som sa cez to preniesol," hovorí manžel. O Liz nakrútil režisér Christopher Henze dokument, ktorý onedlho uzrie svetlo sveta. Volá sa 40 týždňov.


NEW YORK/ nt

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti