Banská Štiavnica dostane od štátu 11 miliónov eur

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Banská Štiavnica dostane v tomto roku od štátu sumu do štyroch miliónov eur na sanáciu objektov, postihnutých marcovým požiarom v historickom centre mesta.

Ďalších sedem miliónov eur bude na obdobie 2023 – 2025 alokovaných pre ministerstvá na obnovu zdevastovaných budov a archívov, ktoré majú vo svojej správe. Vyplýva to z uznesenia vlády, ktoré kabinet schválil na svojom stredajšom výjazdovom rokovaní v Banskej Štiavnici.

Predmetom rokovania bola finančná pomoc mestu v súvislosti s ničivým požiarom, ktorý historické centrum zasiahol v sobotu 18. marca. Plamene zasiahli sedem historických budov, ktoré sú súčasťou lokality UNESCO.

Vláda počas záchranných prác deklarovala finančnú intervenciu na obnovu.

Prečítajte si tiež:

"Dôležité je, aby budovy, ktoré poškodil požiar, čo najskôr získali svoj pôvodný vzhľad," pripomínajú predkladatelia vládneho materiálu, ktorý prináša odhad nákladov na sanáciu.

Cena rekonštrukcie sa podľa tohto odhadu pohybuje v rozmedzí od 23.971.164 eur ako najnižšej predbežnej sumy až po 30.892.764 eur ako horná hranica odhadovaných nákladov.

V návrhu uznesenia vlády je pre Banskú Štiavnicu vyčlenená suma do 4.000.000 eur z rezervy vlády v tomto roku na objekty, akým je napríklad miestna základná umelecká škola.

Preventívne opatrenia

Ďalej bude vyčlenených 7 000.000 eur pre kapitoly Ministerstvo vnútra SR a Ministerstvo životného prostredia SR na roky 2023 – 2025, ktoré majú byť použité na údržbu a rekonštrukciu poškodených budov, i reštaurovanie a konzervovanie na poškodených archívnych dokumentoch v správe týchto rezortov, konkrétne v Slovenskom banskom archíve, Slovenskom banskom múzeu Berggericht a v Galérii J. Kollára, uvádza sa v schválenom uznesení.

Vyčlenené prostriedky budú určené aj na preventívne opatrenia, teda zlepšenie zabezpečenia budov pred ďalšími požiarmi.

V prípade súkromných majiteľov poškodených pamiatkových objektov – napr. Banka lásky, Pizzéria Black M, rodinný dom Dolná ružová 1 alebo rodinný dom Eleuzína, predstavia rezorty vnútra a kultúry do konca júna samostatný mechanizmus financovania.

Materiál pripomína, že mesto vyčíslilo výdavky na záchranné práce vykonávané v čase vyhlásenej mimoriadnej situácie. "Po ich verifikovaní bude vláde predložený návrh na financovanie týchto nákladov z prostriedkov štátneho rozpočtu," dodávajú predkladatelia.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.