Čo bude ďalej s ministrom školstva? Kauzou s eurofondami si nabaľuje problémy

Peter Plavčan.
Zdroj: TASR

Pozrite sa, o čo ide v kauze pochybného prideľovania eurofondov v rezorte školstva.

Odignorovali podozrenia z korupcie a nevyjadrili sa ani o schránkových firmách, ktoré si rozdelia milióny eur. Minister školstva Peter Plavčan mal síce namále, no vládna trojkoalícia ho napokon podržala v ministerskom kresle. Vážne podozrenia nad rozhadzovaním stoviek miliónov eur ale zostávajú. Navyše kauzu už rieši aj Európsky úrad boja proti podvodom.

Začalo sa to nevinne: listom rektorov, ktorí upozorňovali na nepriznané miliónové vedecké projekty. No potom to vybuchlo, na ministra školstva sa to začalo sypať. Každý deň nové obvinenia.

Najskôr odklepnutie siedmich miliónov eur firme, ktorá nemala sídlo a nikdy sa nevenovala vede. Plavčan namiesto vysvetlenia ušiel z tlačovky a hneď potom prišlo otvorené obvinenie z korupcie a opozícia nežiadala len Plavčanovu hlavu, ale aj odobratie celého ministerstva vládnej SNS.

"To čo predvádza Slovenská národná strana na ministerstve školstva je hazardom s budúcnosťou Slovenska," hovorí poslankyňa Veronika Remišová.

Na povrch ale postupne vyplávali ďalšie firmy. Vysoké dotácie na vedu dostali aj firmy, ktoré sú v mínuse. Štát jednej z nich aj tak odsúhlasil ďalších sedem miliónov eur.

Celý týždeň koalícia mlčala, šéf SNS, pod ktorú spadá ministerstvo školstva, dovolenkoval. Keď sa konečne dostali šéfovia vládnych strán pred kamery, ministra školstva jednomyseľne podržali.

Plavčan má teraz za úlohu nanovo prerozdeliť tristo miliónov eur na vedu a výskum. Veronika Remišová ale pripomína, že v druhom eurofondovom projekte za ďalších tristo miliónov zostane všetko po starom. A práve tu sa objavili najvážnejšie podozrenia.

"Tam tiež išlo o tristo miliónov eur a práve v tej výzve boli mŕtve firmy, podozrenia z korupcie, podozrenia z úplatkárstva a ja sa pýtam pána Fica a pána Danka, čo bude s touto výzvou? Tie peniaze takto vyhodíme do vzduchu?" pýta sa poslankyňa.

Premiér ale tvrdí, že sa nemôže riadiť nepodloženými informáciami. Narážal tak zrejme na prípad Františka Zvrškovca, ktorý hovoril o úplatku.

"Ale nie je možné akceptovať, že hocikto len tak príde a niekto odo mňa niečo pýtal – nech sa páči, daj dôkazy," hovorí Rober Fico.

Eurofondy bude dokonca preverovať Európsky úrad boja proti podvodom. Ak sa dokážu zlyhania, môžeme definitívne prísť o desiatky až stovky miliónov eur. To sú problémy, ktoré už dávno mali podľa Mariána Leška pripraviť Plavčana o ministerstvo. "O to kreslo mal už dávno prísť," uvádza Leško.

Andrej Danko sa zas vyjadril, že ak by sa ukázala priama korupcia, zlý úmysel ministra Plavčana, tak by tam nebol už dávno.

"V najbližšej dobe zvoláme mimoriadnu schôdzu na odvolanie ministra Plavčana," dodáva Remišová.


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Peter plavčan

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.