Ružová farba mäsových výrobkov láka: Zvykli sme si na ňu tak, že realitu už ani nepoznáme?

Dusitany v mäsových výrobkoch.
Zdroj: TVNOVINY.sk

Kľúčovou funkciou je najmä trvanlivosť.

Poznáme skutočnú farbu mäsových produktov alebo žijeme v ilúzii, že ich skutočne poznáme?! Viete, čo vlastne spôsobuje ružovú farbu výrobkov? Za všetkým sa skrývajú dusitany. A zatiaľ čo sú jedni odborníci o ich nevyhnutnosti presvedčení, druhí by ich najradšej zakázali.

Dusitany nájdete aj pod označením dusitanové soli, rýchlosoľ , E249 či E250. Sú takmer vo všetkých mäsových výrobkoch v supermarkete. Odborníci tvrdia, že zabraňujú nebezpečným baktériám clostridium botulinom. Majú však aj veľa neoceniteľných funkcií pre výrobcov.

Kľúčovou funkciou je najmä trvanlivosť. Expert na analýzu potravín však priznal, že dusitany sú za určitých okolností potenciálne karcinogény. A preto sa aj v zložení napríklad takých klobás môže vyskytnúť vitamín C. Nemyslite si, že by sa pridával preto, že nejeme mandarinky.

Tam ho pridávajú za iným účelom - aby potláčali negatívne účinky dusitanov a dusičnanov.

Dusitany, ktoré zjeme, majú veľkú príťažlivosť k červeným krvinkám a tam sa na ne navážajú tak pevne, že tie krvinky nemôžu prenášať kyslík, proti tomu nepomôže vitamín C, aj keby ho človek mal po mnohých gramoch. Jednoznačne sú dusitany škodlivé, Európska únia uznala, že z nich vznikajú karcinogénne nitrosamíny, buď v údeninách alebo v tele.

O škodlivosti dusitanov nie je presvedčený len chemik, ale aj skupinka poľnohospodárov a bývalých zamestnancov mäsokombinátu, ktorí sa združili a začali vyrábať výrobky bez dusitanov. Boli sme sa pozrieť priamo vo výrobnej hale, či sa to vôbec dá.

"Podstatou je hlavne to, že musíme sťahovať obsah vody na čo najnižšie hodnoty, aby sme nezabezpečovali optimálne podmienky pre rast baktérií," uvádza vedúci výroby.

Receptúrou ich inšpirovali naše staré mamy, ktoré kedysi na konzervovanie mäsa používali len klasickú kuchynskú soľ.  Zvykli sme si na chémiu už tak, že realitu už ani nepoznáme?


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Mäsové výrobky

Dôležité udalosti