Kúpete sa s kontaktnými šošovkami? Koledujete si aj o stratu zraku

Oči, šosovky - ilustračné foto
Zdroj: shuterstock.com

Problém môžu pri kúpaní spôsobiť napríklad nebezpečné meňavky.

Kontaktné šošovky k vode podľa odborníka nepatria. "Vo vode na kúpalisku i v jazere je veľmi veľa nebezpečných baktérií. Keďže kontaktné šošovky môžu povrch oka poškriabať, baktérie sa dostanú do oka rýchlejšie a bez väčších problémov. Spôsobiť si tak môžeme vred na rohovke, ktorý si vyžaduje dlhodobejšie liečenie a v niektorých prípadoch môže dokonca spôsobiť stratu zraku," hovorí očný lekár Pavol Veselý.

Rovnako treba podľa neho postupovať aj pri návšteve wellness centier a akvaparkov. Vlhké a teplé prostredie je ideálne pre množenie nebezpečných baktérií. "Stačí krátky kontakt s infikovaným miestom, následne pretretie si oka a zápal spojoviek nenechá na seba dlho čakať. Ten sa dá vyliečiť pomerne rýchlo, avšak hrozbou môže byť infikovanie samotnej kontaktnej šošovky," vysvetlil Veselý.

Problém môžu pri kúpaní spôsobiť napríklad nebezpečné meňavky. Ak sa tieto mikroorganizmy dostanú do tela človeka, spôsobujú zápal rohovky, ale aj zápal mozgových blán. V prvom prípade hrozí strata zraku, v druhom smrť. Ohrození sú najmä plavci, ktorí nosia kontaktné šošovky.

Pre človeka sú extrémne nebezpečné najmä dva druhy améb, pričom oba sa do ľudského organizmu dostávajú prostredníctvom vody. Prvou skupinou sú akantaméby a druhou je druh améb s názvom Naegleria Fowleri. Oba druhy preferujú teplejšie sladké stojaté vody, nachádzajú sa však aj v mori či nesprávne udržiavaných bazénoch.

Akantaméby ohrozujúce zrak sa vo vode ľahko dostanú pod šošovku, kde sa rozmnožujú a parazitujú. Najväčším rizikom sú teplé sladkovodné nádrže, napríklad plytké rybníky. Odporúča sa preto kontaktné šošovky po kúpaní vždy vybrať z oka a vyčistiť, prípadne ich rovno vymeniť. Ideálnou prevenciou je spomínané kúpanie bez šošoviek.

Podľa očného lekára ani slnečné okuliare nie sú nevyhnutnou letnou výbavou. "Vnímam ich skôr ako módny doplnok, nie ako funkčnú pomôcku. Funkciu regulátora množstva slnečného žiarenia, ktoré smeruje do oka, plní zrenička. Tá sa buď rozširuje, alebo zužuje, a to podľa množstva svetla. Nekvalitné sklá slnečných okuliarov teda môžu byť v konečnom dôsledku väčším problémom a záťažou pre samotné oko," zhrnul Veselý. Ak sa niekto pre slnečné okuliare rozhodne, odporúča mu navštíviť optiku.

BRATISLAVA/ TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti