Trendy, ktoré sľubujú žiarivý úsmev. Skutočne fungujú?

Bielenie zubov.
Zdroj: shutterstock/Alexander Izyumov

V skutočnosti nemusia byť také dobré, ako sa zdá.

Od zubnej pasty z uhlia, cez oleje, až po ovocné šupy. Zubné trendy, ktoré sľubujú žiarivý úsmev. Skutočne fungujú?

Zuby s dokonalým vzhľadom bez použitia drahých bieliacich pomôcok? To je želanie snáď každého z nás. Má to však háčik. Niektoré alternatívy zubnej pasty, ktoré sľubujú vysoko účinné a jednoduché spôsoby na dosiahnutie krásneho, bieleho úsmevu, v skutočnosti nemusia svoju úlohu vôbec spĺňať.

Kozmetický zubár Luke Cronin zo Sydney pre web nowtolove odhalil, čo funguje, čo naopak nie, a čomu sa radšej vyhnúť.

Pasta z čierneho uhlia

Tento trend zahŕňa čistenie zubov pomocou prírodného čierneho uhlia - výrobok sa predáva v podobe kapsúl alebo vo forme prášku - zmiešaný s vodou na vytvorenie pasty, ktorá sa potom aplikuje na kefku a používa na čistenie zubov.

Predpokladá sa, že uhlie môže absorbovať zlúčeniny, ktoré majú na zuby zlý vplyv a zafarbujú ich. Tieto látky sa nachádzajú napríklad v káve, čaji alebo víne.

Taktiež sa uvádza, že táto prírodná pasta odstráni toxické baktérie, ktoré v ústach spôsobujú zápach.

Zatiaľ, čo mnohí tvrdia, že výrobok má zázračné bieliace vlastnosti, doktor Cronin nás pred ním varuje. „Nie je jasné, či je prírodné čierne uhlie bezpečné, pretože existujú výpovede, že môže byť príliš drsné, ako na zuby, tak aj na ďasná," povedal.

Olej namiesto ústnej vody

Základnou myšlienkou olejovej kúry je vziať pár polievkových lyžíc rastlinného oleja a použiť ho ako ústnu vodu.

Je to postup založený na presvedčení, že antimikrobiálne zložky v oleji sa viažu na toxíny v ústnej dutine a odstránia z nej baktérie. Ústnu vodu je potrebné zadržiavať v ústach najmenej 20 minút a až potom očakávať účinky.

Cronin nie je presvedčený o zmienenom pôsobení, ale ani ho nevylučuje. „ Ak to chcete vyskúšať, môžete, rastlinné oleje nemajú na zuby žiadne negatívne účinky. Ale neodporúčam tento prostriedok na dosiahnutie dobrého zdravia ústnej dutiny," dodáva.

Ovocné šupy

Tento spôsob čistenia zubov si chvália najmä milovníci ovocia, pričom veria, že vykrojené pásy z banánových alebo pomarančových šúp, odstránia fľaky len ich jednoduchým priložením na celý rad zubov.

Cronin tento spôsob nepodporuje. Pokým banánová šupa zubom neublíži, kôra z pomaranča a ostatných citrusových plodov je pre ne veľmi nebezpečná. "Obsahuje kyseliny, ktoré škodia zubnej sklovine," dodáva zubár.

BRATISLAVA/Zuzana Ácsová

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti