Vladimíra Mečiara nebudú stíhať za amnestie, vec je premlčaná

Vladimír Mečiar - archívna snímka.
Zdroj: TASR

Podľa výroku Ústavného súdu sa v roku 1998 neriadil požiadavkou zdržanlivosti pri udelení amnestie. Naopak je vraj očividné, že ju zneužil.

Vladimíra Mečiara nebudú stíhať v súvislosti so zneužívaním právomoci verejného činiteľa, prípad je totiž premlčaný.

Televíziu Markíza o tom informovala bratislavská krajská policajná hovorkyňa Lucia Miháliková.

Podľa Trestného zákona platného v tom čase bola premlčacia doba desať rokov

Polícia začala vyšetrovať bývalého predsedu vlády Vladimíra Mečiara v druhej polovici júla. Hrozilo mu stíhanie pre zneužitie právomocí verejného činiteľa. Podozrenie z trestného činu súviselo s amnestiami, ktoré udelil ako zastupujúci prezident 3. marca a 7. júla v roku 1998. Podľa výroku ústavného súdu sa vtedy neriadil požiadavkou zdržanlivosti pri udelení amnestie. Naopak je vraj očividné, že ju zneužil.


Plénum ústavného súdu na neverejnom rokovaní 31. mája potvrdilo, že amnestie udelené expremiérom Vladimírom Mečiarom a exprezidentom Michalom Kováčom, ktorú dal 12. decembra 1997 synovi, neplatia.

Týkali sa prípadu zavlečenia prezidentovho syna Michala Kováča ml. do cudziny, ako aj zmareného referenda. Zo skutku zavlečenia bolo podozrievané vtedajšie vedenie SIS na čele s Lexom. S prípadom súvisí aj vražda Róberta Remiáša.

V prípade únosu Michala Kováča ml. prokurátor Michal Serbin vypracoval obžalobu, kde viní z tohto činu 13 páchateľov na čele s Lexom.

BRATISLAVA/zg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Mečiarove amnestie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.