Mečiar ešte nie je "za vodou". Potopiť by ho mohol Budaj alebo Lexa

Vladimír Mečiar
Vladimír Mečiar Zdroj: TASR

Ján Budaj chce opäť zmeniť ústavu tak, aby sa premlčacia doba na udelenie amnestií nevzťahovala.

Expremiéra Vladimíra Mečiara zachránila premlčacia doba, no nemusí to byť definitívne! Amnestie mu ešte teoreticky môžu skomplikovať politický dôchodok. Poslanec Ján Budaj chce opäť meniť ústavu tak aby polícia mohla voči Mečiarovi opäť konať. Pomôcť mu ale budú musieť aj poslanci vládnej koalície.

Ústavný súd v júni najskôr zrušil Mečiarove amnestie a okrem toho tiež vyhlásil, že expremiér nimi zneužil svoje právomoci a prekročil aj hranice spravodlivosti.

Mečiar ale rozhodnutie ústavného súdu odmietol rešpektovať, amnestie sú podľa neho nezrušiteľné.

Generálny prokurátor hneď na to prikázal, aby sa na vážne obvinenia sudcov ústavného súdu pozreli vyšetrovatelia. Od začiatku však bolo otázne, či nie je vec premlčaná. Mečiar totiž amnestie udelil pred takmer dvadsiatimi rokmi. Oficiálne to už priznala aj polícia.

Ján Budaj sa ale pokúsi ešte túto situáciu zvrátiť. Chce opäť zmeniť ústavu tak, aby sa premlčacia doba na udelenie amnestií nevzťahovala. Vyšetrovatelia by tak dostali voľnú ruku.

To či sa Budajovi podarí presvedčiť aj niektorú z koaličných strán je zatiaľ otázne, bez širokej podpory sa ale ďalej nepohne. Podľa politického komentátora ale o protiprávnom konaní Mečiara nie sú žiadne pochybnosti.

No a aj keď Mečiarovi zatiaľ v prípade udelenia amnestií nič nehrozí, problémy by mohol mať v kauze únosu prezidentovho syna. Medzi obžalovanými síce nie je, potopiť by ho teoreticky mohol jedine bývalý šéf SIS Ivan Lexa. Podľa Mariána Leška je to ale málo pravdepodobné.

Obaja sa totiž už dlhodobo vzájomne podporujú. Spis, ktorý dlhé roky ležal v trezore aktuálne študuje sudca, ktorý v najbližšom čase rozhodne o ďalšom postupe.


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Amnestie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.