Minister Plavčan sa po otázke či odstúpi iba zasmial

Minister školstva Peter Plavčan
Minister školstva Peter Plavčan Zdroj: TASR

Kauza okolo eurofondov sa podpísala aj pod koaličnú krízu, opozícia žiada ministrovu hlavu.

Minister Peter Plavčan sa na dnešnej tlačovej konferencii vyjadril ku škandálu s eurofondmi. Podľa jeho slov je predčasné niekoho obviňovať, vraj sa všetko prešetrí. Ak kontrola zistí pochybenia, tak nemá problém prijať tvrdé opatrenia. Minister na otázku či odstúpi sa len zasmial a povedal, že neodstúpi. 

Z ministerstva vraj neodišlo ani euro

Ministerstvo školstva zruší eurofondovú výzvu na dlhodobý strategický výskum a vývoj (DSV). Zároveň v najbližšom období vypíše novú. Taktiež zruší aktuálnu databázu hodnotiteľov eurofondových projektov a v septembri vypíše výzvu na nových hodnotiteľov. Zároveň sa zmení systém vyhodnocovania projektov. To sú niektoré závery dnešného stretnutia ministra školstva Petra Plavčana (nom. SNS) so zástupcami výskumných univerzít a priemyslu k téme eurofondov na výskum a inovácie.

Plavčan zdôraznil, že je neuveriteľné, čo bolo medializované za posledný týždeň. Podľa neho sa téma eurofondov spolitizovala. Pripomenul, že z ministerstva neodišlo ani euro. „Prvý deň, keď sa objavil list, ktorý som ešte nedostal, bol zverejnený v jednom denníku, som okamžite zastavil obidve výzvy. A neodišlo ani jedno euro. Všetko bolo zastavené tak, aby sa to mohlo pokojne prehodnotiť,“ dodal Plavčan. Zopakoval, že treba si počkať na výsledky vyšetrovania a potom sa prijmú opatrenia.


Minister zároveň prisľúbil, že firmy, ktoré boli úspešné v ďalšej medializovanej výzve na podporu priemyselných výskumno-vývojových centier (PVVC), budú verejne prezentovať svoje zámery a ciele, ktoré chcú naplniť. „Ak tam dôjde k nejakým nejasnostiam, bude najlepšie pre nich, aby odstúpili od tohto projektu,“ dodal Plavčan s tým, že táto prezentácia bude otvorená pre verejnosť.

Na tému varovného listu, ktorý zaslala Slovensku Európska komisia uviedol, že takéto listy nie zriedkavé. „Ale toto je prvýkrát v histórii, že sa stalo, že sme dostali takýto list na základe medializovaných informácií,“ dodal Plavčan. Minister zároveň doplnil, že pre podozrenia pri rozdeľovaní eurofondov sa odstúpiť nechystá. „No neodstúpim. Mám pred sebou úlohy a o tom, či odstúpim alebo neodstúpim, rozhoduje niekto iný,“ dodal.

Doteraz o kauze mlčal

Peter Plavčan doteraz o kauze mlčal. Na poslednej tlačovej konferencii, ktorá bola na konci júla len oznámil, že keď budú nejaké pochybenia, vyvodí tvrdé opatrenia. Následne zabuchol dvere a z tlačovej besedy ušiel. Odvtedy sa medzi novinármi neukázal.

Nám sa však v stredu (9.8.) minulý týždeň podarilo Petra Plavčana vypátrať, ktorý si aj napriek niekoľko stomiliónovej kauze, zobral dovolenku. Počas rozhovoru mu spočiatku do reči nebolo a pri väčšine otázok zaznela rovnaká odpoveď.

Pozrite si celý rozhovor s ministrom Petrom Plavčanom

Ministrovi sa pritom stratili stovky miliónov eur. Peniaze, ktoré mali ísť na výskum, dostali aj stavebné či upratovacie firmy. O niektorých nepočuli ani na adrese, kde majú sídliť.

Opozícia už uvažuje, že bude iniciovať vyslovenie nedôvery vláde SR. Potvrdila to v piatok (11. 8.) poslankyňa Veronika Remišová (OĽaNO-NOVA). „Uvažujeme aj o tom. Ak sa kauza eurofondov nebude riešiť, zvažujeme aj túto alternatívu," uviedla.

Zároveň povedala, že návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze, na programe ktorej bude odvolávanie ministra školstva Petra Plavčana (nominant SNS) podá opozícia tento týždeň.

Kauzu si už všimla aj Európska komisia (EK), ktorá pozastavila platby v štyroch výzvach na ministerstve školstva a rezortu zakázala podpisovať nové zmluvy s prijímateľmi dotácií. Rozdeľovanie eurofondov rieši okrem Európskeho úradu pre boj proti podvodom aj Národná kriminálna agentúra (NAKA).

Koaličná kríza trvá

Kauza sa už podpísala aj pod koaličnú krízu, kedy Andrej Danko v pondelok (7.8.) vypovedal koaličnú zmluvu. Partnerom to oznámil len listom cez médiá. Na následnom rokovaní koaličnej rady sa predsedovia Smeru-SD, SNS a Mosta-Híd zhodli, že neexistuje alternatíva k súčasnej vláde. Šéf Mosta-Híd Béla Bugár za trojlístok informoval, že partneri sú odhodlaní pokračovať ďalej. Podľa neho nie je problém v koalícii taký vážny.

Lídri sa mali opäť zísť v piatok (11.8.) v NR SR na rokovaní koaličnej rady, ale Robert Fico sa ospravedlnil, že pre chorobu sa nemôže zúčastniť. Najbližšie sa majú koaliční lídri opäť stretnúť v utorok o 17.00 h.

Národniari už skôr pripustili, že aj za spustením kauzy vidia kroky z Úradu vlády. Zároveň upodozrievajú Smer-SD zo spolupráce s OĽaNO na diskreditácii SNS. Opozičné hnutie má podľa SNS disponovať tajnými materiálmi z Úradu vlády SR. V týchto krokoch vidí poslanca NRSR a premiérovho poradcu Erika Tomáša.

Ten obvinenia odmieta a považuje ich za absurdné. SNS by sa podľa neho útokmi založenými na dojmoch nemala zbavovať zodpovednosti za rezort školstva. Bugár vyzval koaličných partnerov na zodpovednosť.

BRATISLAVA/mm, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Peter plavčan

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.