Jednoduchý test, ako zistíte, či pijete dosť vody

Ilustračná snímka.
Zdroj: Shark_749/shutterstock.com

Existuje veľa mýtov o tom, koľko vody vypiť počas dňa. Osem pohárov je vraj veľa.

Všetci vieme, koľko vody by sme asi mali počas dňa vypiť, ale tak to mnohí z nás nedodržiavajú. Vo všeobecnosti sa odporúča vypiť približne dva litre vody denne. Viete ale, čo to znamená a ako to dosiahnuť?

Existuje veľa mýtov o tom, koľko vody vypiť počas dňa. Portál mirror.co.uk sa teda pozrel na to, ako to vlastne je a koľko vody by sme mali skutočne vypiť. Za deň by ste mali vypiť 6-8 pohárov vody (1,2 litra).

Počítajú sa káva a čaj?

Áno, počítajú. Napriek obsahu kofeínu sa skutočne dajú zarátať do denného príjmu vody. Majú tiež zdravotné výhody, takže ich nemusíte z pitného režimu vylúčiť. Síce dehydratujú, pretože obe sú dieratekum, čo znamená, že z nich budete veľa cikať. Ale obsahujú dostatok vody.

  • zelený čaj tiež zrýchľuje metabolizmus a pomáha pri chudnutí.
  • ovocné šťavy a šumivé nápoje sa teoreticky tiež počítajú ako príjem vody, ale niektoré z nich majú toľko cukru a kalórií, že tým znižujú zdravotný prínos.

Názor vedcov

Prečo sú všetci tak posadnutí pitím vody? Zlepšuje trávenie jedla, funkciu kĺbov, očí, úst a aj intímnych partií. Potenie zase pomáha telu regulovať teplotu. Prakticky každá jedna časť tela je závislá od vody. Pomáha telu zbavovať sa toxínov a látok, ktoré nepotrebuje. Stručne napísané, ak nepijete vodu, všetko vo vašom tele sa spomaľuje.

  • Odhalené mýty

V článku The New York Times profesor pediatre a asistent dekana pre výskum na lekárskej fakulte University od Indiana Aaron E. Carroll píše: "Ak existuje jedno zdravotné mýtus, ktorého sa nikdy nezbavíme, tak je to ten, že by sme mali vypiť osem pohárov denne. To nie je pravda. Neexistuje na to žiadny vedecký dôkaz.

  • Počíta sa aj zelenina

Vedci rátajú do denného príjmu vody aj to, koľko jej prijmete konzumáciou potravín. Vodu príjímate aj v zelenine.

  • Neprekročte množstvo

Spero Tsindos z Univerzity La Trobe v Melbourne vyvolal polemiku tvrdením, že osem pohárov je priveľa a namiesto toho, aby toľko vody hydratovalo naše telo, zadržiava sa v ňom.

Ako zistíte, či pijete dosť vody?

Vďaka vášmu moču. "Najlepší spôsob, ako to zistiť je, že si dobre obzriete farbu vášho moču," radí lekárka Sarah Brewer. "Jeho farba ukáže, či dosť pijete. Ak je tmavší, mali by ste piť viac vody," dodáva. Ranný moč ale nerátajte, ten je prirodzene tmavší.

Ďalším meradlom je únava. Medzi príznaky dehydratácie patrí únava, bolesti hlavy, slabá koncetrácia.

Pozor na predávkovanie vodou

Ak človek pije priveľa vody, zrieďuje si soľ v krvi a je letargický. V extrémnych prípadoch môže byť predávkovanie vodou smrteľné. Stáva sa to zriedkavo a vyskytli sa ja prípady, kedy sú ľudia dehydrovaní po cvičení a náhle vypili dva alebo tri litre v krátkom čase.

Nová štúdia poukázala na nebezpečenstvo pitia prílišného množstva vody. Výskumný pracovník doktor Michael Farrell z Univerzity Monash v Melbourne povedal: "Ak budeme robiť, čo naše telo požaduje, pravdepodobne to bude správne. Pite, keď ste smädný a nie podľa prepracovaného harmonogramu."

Schudnete, keď vypijete veľa vody?

Jedným z najjednoduchších spôsobov, ako schudnúť, je piť vodu pred jedlom. Tvrdí to štúdia z roku 2010.

Počas 12 týždňov skúmala American Chemical Society 48 ľudí vo veku 55-75 rokov. Jedna skupina vypila dve šálky vody pred každým jedlom, druhá nie. Tí, ktorí pili vodu, schudli v priemere sedem kilogramov.

VEĽKÁ BRITÁNIA/ nt

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.