Polícia navrhne obžalovať Matoviča v kauze Belize, takto na to reaguje

Robert Fico a Igor Matovič
Zdroj: TASR

S informáciou o Ficovi vyrukoval poslanec vlani v auguste vychádzajúc z anonymných informácií, ktoré si našiel v poštovej schránke.

Polícia ukončila vyšetrovanie poslanca Národnej rady SR a predsedu hnutia OĽaNO Igora Matoviča obvineného z ohovárania premiéra Roberta Fica (Smer-SD) v kauze údajného účtu v daňovom raji Belize. Vyšetrovateľ navrhne obžalobu Matoviča. Informoval o tom hovorca Prezídia Policajného zboru Martin Wäldl.

„V súčasnosti vyšetrovateľ skonštatoval vyšetrovanie za skončené a jeho výsledky za postačujúce na podanie návrhu na obžalobu," uviedol Wäldl.

Podľa toho vyšetrovateľ umožnil procesným stranám preštudovať spis a podať návrhy na doplnenie vyšetrovania. „Následne bude vyšetrovanie ukončené podľa § 209 Trestného poriadku predložením spisu prokurátorovi s návrhom na podanie obžaloby," ozrejmil. Termín, kedy sa tak stane, nie je možné v súčasnosti určiť, doplnil.

Reakcia Matoviča

Igor Matovič reagoval, že sa ukončeniu vyšetrovania s takýmto záverom nečuduje. „Vôbec sa nečudujem výkonu vyšetrovateľa Laha, ktorého Kaliňák pravidelne používa na špinavú prácu voči opozičným politikom a ututlanie korupčných káuz vládnych politikov,“ uviedol v stanovisku.

„Dozorujúci prokurátor prvú snahu vyšetrovateľa Laha ma obviniť zmietol argumentačne zo stola. Následne zasiahol Ficov človek z Generálnej prokuratúry a môjmu dozorujúcemu prokurátorovi zakázal mať vlastný názor a prikázal opätovné účelové obvinenie,“ doplnil.

Podľa opozičného poslanca do dnešného dňa NAKA ani Generálna prokuratúra neurobili krok na skutočné preverenie, či Robert Fico vlastní v Belize schránkovú firmu so 700 miliónmi eur na účte. „Kaliňákovej NAKA stačilo, že si Fico z Belize zabezpečil papier, že na Belize nemá žiadnu firmu a účet vedený na svoje meno. To je samozrejme 'bluf', lebo žiadny vlastník schránkovej firmy nemá schránkovú firmu a jej účet vedený na svoje meno, ale na meno bieleho koňa,“ objasnil Matovič.

Z ohovárania premiéra Fica obvinila polícia Matoviča koncom minulého roka. Obvinenie malo súvisieť s výrokmi opozičného poslanca o schránkovej firme a účte v Belize.

S informáciou o Ficovi vyrukoval Matovič v polovici augusta 2015 najprv na sociálnej sieti, potom aj na tlačovej besede. Vychádzal pritom z anonymných informácií, ktoré si našiel v poštovej schránke.

Podľa anonymu si mal Fico s manželkou ešte v roku 2008 založiť schránkovú firmu v Belize. Na dvoch účtoch tejto firmy malo byť podľa lídra OĽaNO-NOVA 674 miliónov dolárov. Premiér Fico označil Matovičove vyhlásenia za hlúposti.

Polícia Matovičove informácie preverovala cez finančnú spravodajskú jednotku v Belize. Tá uviedla, že Fico a jeho manželka nemajú a ani v minulosti nemali žiadne osobné alebo podnikateľské účty alebo iné finančné produkty vedené vo finančných inštitúciách v Belize.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Belize

Dôležité udalosti