Začína sa kolotoč zdražovania. Najviac si priplatíme za potraviny a za zdravie

Mliečne výrobky - ilustračná snímka.
Zdroj: Shutterstock.com

Je to dôsledok zníženia počtu dojníc po mliečnej kríze spred roka. A inflácia bude ešte vyššia.

Kolotoč zdražovania sa znova krúti. Ceny rastú dvakrát rýchlejšie ako začiatkom roka. Najviac si priplatíme za potraviny a za zdravie. Najviac idú hore ceny za tovar dennej spotreby.

Zdražovanie v pondelok (14. 8.) potvrdila správa štatistického úradu. Kto nemá napríklad vlastné vajíčka, na každom jednom balení si priplatí 7 centov.

Zdroj: TV Markíza

Vajcami sa to ale nekončí. „Hlavnou položkou, ktorá zdvíha ceny potravín nahor, sú mlieko a mliečne výrobky," vysvetlil ekonomický analytik UniCredit Banky Ľubomír Koršňák.

Je to dôsledok zníženia počtu dojníc po mliečnej kríze spred roka. Liter plnotučného mlieka odvtedy v obchodoch zdražel o 6 centov. Dražejú aj syry a jogurty.

Zdroj: TV Markíza

Nie sú to len potraviny. Druhý najrýchlejší rast cien odborníci namerali v zdravotníctve. V júli stúpli dvakrát rýchlejšie, než bola inflácia. „Tie domácnosti, kde sú menej zdraví členovia, najmä starší ľudia, tak tento rast na svojich rodinných rozpočtoch môžu pocítiť," konštatoval analytik.

Podčiarknuté a spočítané - inflácia u nás stúpa každým mesiacom. Už koncom roka by sa mohla dostať na dve percentá.

Zdražovanie v obchodoch ale nepocítime len pri nakupovaní. Postupne začnú dražieť aj naše hypotéky. Reakcia centrálnej banky na rastúcu infláciu bude totiž vyzerať tak, že zdvihne úrokové sadzby.


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Inflácia

Dôležité udalosti