Drucker chce zaviesť pohotovosť, akú vidíme vo filmoch

Ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

Plný rozbeh veľkých urgentov bude ale trvať, odhaduje sa, že dva až tri roky.

Štát bude prekresľovať mapu urgentných príjmov. Minister zdravotníctva ich rozdelil na dva typy. Základné urgenty budú prakticky v každom druhom okrese. Tie rozšírené ale len v šiestich veľkých nemocniciach.

Slovensko bude mať dva typy urgentných príjmov. Jeden pre bežné, druhý pre vážne prípady. Nemocníc, kde ošetria život neohrozujúce úrazy či zhoršenia zdravotného stavu, bude na celom Slovensku 34.

Podľa ministra zdravotníctva Tomáša Druckera to bude samostatná ambulancia s kmeňovým lekárom, triediacim pracovníkom a ďalším zdravotníckym personálom na nonstop prevádzku. "Je to istá nadstavba ústavnej pohotovostnej služby a musí mať jedno pozorovacie lôžko," konštatoval.

Zdroj: TV Markíza

Popri 34 bežných urgentoch má fungovať ďalších šesť - rozšírených.

"Je to taký príjem, ktorý vidíme vo filmoch. Veľká miestnosť, kde je triediaci pracovník, primár so špecializáciou z urgentnej medicíny," vysvetlila štátna tajomníčka Andrea Kalavská.

Kam ale v prípade potreby ísť? Pokiaľ sme schopní si sami túto otázku položiť, podľa ministra patríme na základný typ urgentu.

Na ten rozšírený budú voziť len záchranky, a to tie najťažšie prípady po haváriách či pri zlyhávaní životných funkcií.

Plný rozbeh veľkých urgentov bude ale trvať, odhaduje sa, že dva až tri roky. Slovensku chýbajú napríklad traumatológovia, a niektoré nemocnice nemajú ani vyhovujúci trakt. Budú musieť teda prestavovať a modernizovať. Možno aj z eurofondov.

Za novú sieť urgentov si každý rok priplatíme skoro 18 mil. eur. Podľa Druckera peniaze pôjdu cez verejné zdravotné poistenie.


BRATISLAVA/TV Markíza

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Urgent

Dôležité udalosti