Minister školstva Peter Plavčan končí

Minister školstva Peter Plavčan.
Zdroj: TASR

Danko má Ficovi predložiť meno jeho nástupcu. Matovič si myslí, že premiér má po ponížení koaličného partnera pripravený plán B.

Minister školstva Peter Plavčan príde pre škandál s eurofondami o funkciu. Premiér Robert Fico požiada predsedu SNS Andreja Danka, aby mu v čo najkratšom čase predložil meno náhradníka.

Plavčanovi poďakoval za snahu vysvetliť situáciu s kauzou rozdeľovania eurofondov na ministerstve, podozrenia však podľa neho ostali.

"Spolu s predsedom strany Most-Híd Bélom Bugárom som vyvinul maximálne úsilie, aby problém ďalšieho pôsobenia ministra školstva pána Plavčana bol vyriešený vnútri materskej SNS. Je mi ľúto, ale musím to skonštatovať, že naša misia nebola úspešná. Nevznášam žiadne obvinenia, chcem poďakovať pánovi ministrovi Plavčanovi za úprimnú snahu veci vysvetliť, ale tiene podozrenia pretrvávajú, a preto som nútený požiadať predsedu SNS, aby mi predložil návrh na nového ministra, a to v čo najkratšom čase," povedal Fico.

Zdroj: TASR

Šéf kabinetu poznamenal, že napriek všetkým turbulenciám, ktorými koalícia prechádza, súčasná vláda nemá žiadnu alternatívu. "Slovensko potrebuje vládu, ktorá je proeurópsky orientovaná a ktorá v dôležitých geopolitických pohyboch, ktoré nastávajú, zabezpečí Slovensku dôstojné miesto v jadre EÚ," skonštatoval.

Upozornil, že napriek tomu, že vláda nemá alternatívu, si nemôže robiť, čo chce. "Musíme byť dôveryhodní ako v plnení medzinárodných záväzkov, tak v plnení programového vyhlásenia vlády. Musíme byť dôveryhodní vo fiškálnej disciplíne, ale predovšetkým v zužovaní priestoru pre netransparentné a korupčné správanie," doplnil Fico. Kauza s eurofondmi podľa neho vyvolala obavy o úmysloch vlády s transparentnosťou.

 

Tlačovú konferenciu, na ktorej mal predseda parlamentu Danko hovoriť o znížení daňového a odvodového zaťaženia a možnosti zavedenia 13. a 14. platu, zrušili. Informovala o tom Kancelária Národnej rady SR. Stalo sa tak po tom, ako premiér Robert Fico (Smer-SD) požiadal Danka o meno nového ministra školstva.

Reakcie na odvolanie Plavčana

Predseda Most-Híd Béla Bugár nevedel, že premiér navrhne odvolať ministra Petra Plavčana. „Dalo sa to tušiť, keď ohlásil brífing pred rokovaním vlády, že Robert Fico ide urobiť niečo, aby sa to stalo. Bola to komunikácie medzi ním a Andrejom Danko," reagoval pred novinármi.

Opozičné hnutie OĽaNO-NOVA víta oznámenie premiéra, že Plavčan (nom. SNS) končí vo funkcii. "Po našom intenzívnom tlaku, po tlaku médií a občanov konečne Robert Fico urobil to, na čo sme ho vyzývali už dva mesiace," uviedli Veronika Remišová a Igor Matovič.

Tento krok však nepovažujú za dostatočný, trvá na odobratí ministerstva SNS. "Naše hnutie už dva mesiace žiada, aby bol rezort školstva odobratý z rúk SNS, pretože ľudia, ktorí korupčné podhubie na ministerstve vytvorili, nemôžu neporiadok s eurofondami na ministerstve upratať," uviedli v stanovisku. Podľa OĽaNO-NOVA je nevyhnutné, aby sa rezort školstva "očistil od ľudí, ktorí chcú zneužívať školstvo na vysávanie našich spoločných peňazí a kradnú budúcnosť našich detí a krajiny".

Líder OĽaNO Igor Matovič na ďalšej tlačovke zopakoval, že Robert Fico je "najväčšie zlo pre Slovensko", ale pri odvolaní ministra školstva Petra Plavčana sa zachoval ako premiér.

Myslí si, že má plán B. Odôvodnil to tým, že inak by takto šéfa SNS Andreja Danka neponížil. Podľa neho takého poníženie bude znamenať odchod národniarov z vlády. Vyzval preto Fica, aby sa vyhol „kupovaniu" poslancov a nerobil to, za čo kritizoval Dzurindovu vládu.

Podľa šéfa diplomacie Miroslava Lajčáka v tejto situácii je na ťahu SNS.  „Nechcem hádať, samozrejme, všetci čakajú vyjadrenie predsedu SNS, od toho sa bude odvíjať ďalší vývoj,“ odpovedal Lajčák na otázku, či národniari budú po odvolaní ministra so zvyšnými dvoma koaličnými stranami spolupracovať.

Zopakoval, že aktuálna vnútropolitická kríza môže skomplikovať pozíciu Slovenska pri závažných procesoch, ktoré sa dejú v Európskej únii. Krajina podľa neho potrebuje byť v tomto čase silná, jednotná a dobre pripravená.

"Takže Fico vytrel s Dankom podlahu. Nielenže nebude nová koaličná zmluva, ale len trápny dodatoček. Dokonca Fico odpálil Dankovi Plavčana. Len hlupák nevidí, že Danka upratali ako malého chlapca. Nabudúce si Andrej rozmyslí, či bude vyskakovať," reaguje na sociálnej sieti Facebook poslanec NRSR za hnutie Sme rodina Peter Pčolinský.

Zmena na poste ministra školstva mala prísť už oveľa skôr, Peter Plavčan (nominant SNS) sa ním pre svoju minulosť ani vôbec nemal stať. Myslí si to nezaradený poslanec Miroslav Beblavý. Odvolanie ministra víta.

Vyzval premiéra a Danka, aby na tento post nastúpil krízový manažér. Ten by podľa neho dokázal "zastabilizovať školstvo". Beblavý to považuje za prijateľné riešenie. Nečaká, že sa teraz nájde minister, ktorý by dokázal pozdvihnúť vzdelanie na Slovensku. "Toto je nad Ficove i Dankove sily," povedal.

Čo predchádzalo odchodu ministra?

Minister školstva Plavčan od začiatku júla čelil kritike pre zvláštne rozdeľovanie eurofondov na výskum a inovácie. Dotácie mali dostať aj firmy, ktoré výskum nikdy nerobili. Minister problematické výzvy zastavil a nariadil ich preverenie.

Plavčan je prvý minister z koalície Smer-SD, Most-Híd a SNS, ktorý musí abdikovať.

Európska komisia neskôr pozastavila platby v štyroch výzvach na ministerstve školstva a rezortu zakázala podpisovať nové zmluvy s prijímateľmi dotácií. Pozastavenie eurofondov oznámila EK vo varovnom liste. Rozdeľovanie eurofondov rieši okrem Európskeho úradu pre boj proti podvodom aj NAKA.

Po niekoľkých dňoch od prepuknutia eurofondovej kauzy sa zišli lídri koaličných strán a dohodli sa na riešení. O pár dní na to, v pondelok 7. augusta, predseda SNS Andrej Danko oznámil cez médiá vypovedanie koaličnej zmluvy, čo vyvolalo vládnu krízu, trvala niekoľko dní. Partneri sa na jednom rokovaní koaličnej rady zhodli, že ich vláda nemá alternatívu a že sú odhodlaní ísť ďalej. SNS potom obvinila Smer-SD zo spolupráce s opozičným OĽaNO na diskreditácii SNS, čo obe strany odmietli. Lídri sa odvtedy oficiálne nedokázali stretnúť. Raz bol chorý premiér Fico, potom zas esemeskou Danko oznámil, že nepríde.

Napokon sa nekonala ani posledná Koaličná rada, keďže podľa oficiálneho tlačového vyhlásenia predsedov došlo k vzájomným konzultáciám lídrov, a teda rokovanie Koaličnej rady už nebolo potrebné. Predsedovia strán Smer-SD, Most-Híd a SNS Robert Fico, Béla Bugár a Andrej Danko sa podľa vyhlásenia dohodli na riadnom priebehu a na schválení programu zasadnutia vlády SR aj na časovom harmonograme prípravy dodatku ku koaličnej zmluve s osobitným zreteľom na ďalšie priority Programového vyhlásenia vlády SR. V súvislosti s voľbami do VÚC vyjadrili záujem vytvoriť konzultačné mechanizmy aj na nižších politických úrovniach.


BRATISLAVA/zg, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Koaličná kríza

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.