Kríza koalície sa začína meniť na súboj, zhodli sa politológovia

Predseda Smer-SD Robert Fico, predseda SNS Andrej Danko a predseda Most-Híd Béla Bugár
Predseda Smer-SD Robert Fico, predseda SNS Andrej Danko a predseda Most-Híd Béla Bugár Zdroj: TASR

Vo vyjadreniach premiéra Fica číta Baránek prípravu na predčasné voľby, hoci premiér tvrdí, že ich nechce.

Vládna kríza sa vyostrila, môže skončiť aj predčasnými voľbami. Myslí si to politický komentátor Ján Baránek. Politológ Juraj Marušiak zase tvrdí, že súčasná situácia zrejme neodzrkadľuje v utorok (15.8.) prezentovanú neoficiálnu dohodu, hovorí o eskalácii konfliktu. Ďalší politológ Michal Horský naznačil, že krokom predsedu SNS Andreja Danka môže byť žiadosť o recipročné opatrenie pri odvolávaní z vlády.

Reagovali tak na výzvu premiéra Roberta Fica (Smeru-SD), aby šéf SNS Danko navrhol meno nového ministra školstva.

Zdroj: TASR

Politológ Michal Horský sa domnieva, že Ficova požiadavka je v záujme udržania dôveryhodnosti vlády oprávnená. "Ostáva však otázkou, či reakciou Andreja Danka nebude žiadosť o recipročné opatrenie, aby skončil i ďalší z ministrov, ktorý je upodozrievaný z korupcie a stratil dôveru širokej verejnosti," uviedol Horský. Politológ nevylučuje, že dnešný vývoj v kontexte s doterajším postojom predsedu SNS bude mať za následok prehĺbenie vládnej krízy a zintenzívnenie špekulácií o predčasných voľbách.

Premiér Fico v stredu (16. 8.) požiadal šéfa SNS Danka o meno nového ministra. Nepriamo tým naznačil, že minister školstva Plavčan končí vo funkcii. Fico poďakoval Plavčanovi za snahu vysvetliť situáciu s kauzou rozdeľovania eurofondov na ministerstve, podozrenia však podľa neho ostali.


Minister školstva od začiatku júla čelil kritike pre zvláštne rozdeľovanie eurofondov na výskum a inovácie. Dotácie mali dostať aj firmy, ktoré výskum nikdy nerobili. Minister problematické výzvy zastavil a nariadil ich preverenie. Európska komisia (EK) neskôr pozastavila platby v štyroch výzvach na ministerstve školstva a rezortu zakázala podpisovať nové zmluvy s prijímateľmi dotácií. Pozastavenie eurofondov oznámila EK vo varovnom liste. Rozdeľovanie prostriedkov rieši okrem Európskeho úradu pre boj proti podvodom aj Národná kriminálna agentúra (NAKA).


BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Koaličná kríza

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.