Plavčan abdikoval, na novinárske otázky neodpovedal

Peter Plavčan oznamuje abdikáciu z ministerského postu.
Zdroj: TASR

Poďakoval za príležitosť, ktorú mu dal Andrej Danko.

Peter Plavčan verejne vyhlásil, že abdikuje na post ministra školstva. "To, čo sa dialo v posledných dňoch prekročilo všetky medze. Potrebujem chrániť rodinu a SNS, ktorá ma nominovala," povedal.

Po krátkom vyhlásení nereagoval na novinárke otázky a odišiel.

Verejne poďakoval Andrejovi Dankovi, za príležitosť, ktorú mu dal nominovaním na túto funkciu. "Je to úžasný a férový človek, ktorý je na správnom mieste. Dostal som od neho úlohu - odpolitizuj rezort, aby bolo lepšie. Myslím si, že začiatok sa podaril. Za rok a pol sa podarilo naštartovať proces a dúfam že bude pokračovať. Učitelia si to zaslúžia," zdôraznil.

Po odstúpení povedenie rezort školstva člen vlády za SNS

Úrad vlády SR čaká na obsah abdikačného listu Petra Plavčana (nom. SNS), najmä pokiaľ ide o dátum vzdania sa funkcie. Pre TASR to uviedla hovorkyňa predsedu vlády SR Beatrice Szabóová.

Po tom, ako Plavčanovo odstúpenie z funkcie nadobudne účinnosť, má byť riadením ministerstva školstva poverený niektorý z ministrov za SNS. Národniari majú ministerku pôdohospodárstva Gabrielu Matečnú a ministra obrany Petra Gajdoša.


"Úrad vlády SR je v kontakte s Kanceláriou prezidenta SR a spoločne sú pripravení vyriešiť situáciu tak, aby okamžite ako odstúpenie ministra Petra Plavčana nadobudne účinnosť, bol riadením Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR poverený iný člen vlády za SNS," povedala Szabóová.

Na odchod ministra školstva Petra Plavčana vyzval v stredu (16.8.) premiér Robert Fico (Smer-SD). Zdôvodnil to tým, že vládna koalícia si nemôže dovoliť hazardovať s dôverou verejnosti, naštrbenou udalosťami na ministerstve školstva. Predsedu SNS Andreja Danka požiadal, aby v čo najkratšom čase navrhol nového šéfa školského rezortu. Ten zatiaľ potvrdil, že Plavčan z postu ministra odíde.

Ministerstvo školstva od začiatku júla čelí kritike pre rozdeľovanie eurofondov na výskum a inovácie. Dotácie mali dostať aj firmy, ktoré výskum nikdy nerobili. Minister problematické výzvy zastavil a nariadil ich preverenie. Európska komisia (EK) neskôr pozastavila platby v štyroch výzvach na ministerstve školstva a rezortu zakázala podpisovať nové zmluvy s prijímateľmi dotácií. Pozastavenie eurofondov oznámila EK vo varovnom liste. Rozdeľovanie eurofondov rieši okrem Európskeho úradu pre boj proti podvodom aj Národná kriminálna agentúra.

Po vypuknutí kauzy žiadala opozícia odstúpenie ministra. Udalosti spôsobili aj vládnu krízu iniciovanú vypovedaním koaličnej zmluvy zo strany SNS.

BRATISLAVA/zg, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Koaličná kríza

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.