Petra dohrýzli na smrť psy: Ich majiteľ napísal vdove ľútostný list, tá kontakt odmieta

Majiteľ psov na archívnej snímke.
Zdroj: TV Markíza

Prokurátor už podal obžalobu na majiteľa psov.

Prípad mladého ornitológa, ktorého začiatkom roka usmrtila svorka psov, je už na súde. Prokurátor podal obžalobu na majiteľa zvierat len pred pár dňami.

Televízii Markíza zistila, že obvinený muž napísal vdove list, v ktorom vyjadril ľútosť nad tým, čo sa stalo a chce rodine pomôcť. Oni ale kontakt odmietajú.

Petra našli na smrť dohryzeného v blízkosti Devínskeho jazera ešte v januári. Experti zistili, že za útokom sú psy, ktoré utiekli z areálu rodinného domu. O mesiac neskôr ich všetkých šiestich usmrtili. Vyšetrovateľ majiteľa zvierat obvinil z prečinu usmrtenia. Pred kamerami si Roman ukrýval tvár, hovoriť nechcel. V dome býval, podľa suseda, približne štyri roky.

Vyšetrovateľ prípad uzavrel a na prokuratúre nám potvrdili, že dohodu o vine a treste nezvažovali.

„Obžaloba na obvineného R. Š. pre prečin usmrtenia bola na Okresný súd Bratislava IV podaná dňa 14. 08. 2017," uviedol hovorca bratislavských súdov Pavol Adamčiak.

Termín prvého pojednávania zatiaľ vytýčený nie je. Sudca si najskôr musí spis naštudovať. Obe strany ale o obžalobe vedia, no ešte ju nevideli. Advokát obvineného Romana nám potvrdil, že vdove po nebohom ornitológovi napísal list.

„V liste vyjadril svoju ľútosť nad tým, čo sa stalo a vyjadril svoju ochotu pomôcť rodine poškodeného aspoň materiálne. Samotný obvinený aj pri preštudovaní vyšetrovacieho spisu a doplnení jeho výpovede opakovane vyslovil ľútosť nad tým čo sa stalo a svoju pripravenosť nahradiť poškodeným vzniknutú škodu a odškodné," vysvetlil obhajca obvineného Romana Štvrteckého Martin Ribár.

Zástupca Petrovej rodiny Roman Kvasnica tieto pokusy o kontakt potvrdil. Mužovi hrozí trest od 2 do 5-tich rokov.

„My sme sa s rodinou dohodli, že nebudeme robiť žiadne kontakty a nebudeme sa s ním stretávať. Ten následok je tu strašný, takže nerád by som hodnotil tie jeho snahy. Vieme sa asi vcítiť všetci do toho, čo si museli vytrpieť a čo si vytrpeli, všetci sa asi budeme spoliehať, aby sme takéto niečo nikdy nezažili," vysvetlil zástupca Petrovej rodiny Roman Kvasnica.

Rodina požiadala o náhradu škody aj o zaplatenie nemajetkovej ujmy, no sumu zatiaľ špecifikovať nechcú.

Do Devínskej Novej Vsi chodil Peter najradšej. Pozoroval tam vtáctvo a zbieral vzácne údaje. Jeho kolegom ornitológom veľmi chýba. Petrovi udelil minister životného prostredia v júni cenu im memoriam. Práve za zber údajov o výskyte chránených druhov vtáctva.

Pozrite si reportáž, ktorú pripravila Zuzana Ondrušková:


BRATISLAVA/TASR

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Ornitológ Peter

Dôležité udalosti