Majú osadníkov nechať na ulici alebo im kúpiť unimobunky? Vidina nového bývania môže spustiť lavínu požiarov

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Prídu o strechu nad hlavou a od obce žiadajú náhradné bývanie. S takýmto problémom sa už stretol nejeden starosta. Majú rodiny s deťmi nechať na ulici alebo im kúpiť aspoň unimobunky? Štát im pritom veľmi nepomôže.

Štyrom rodinám ako náhradné ubytovanie starosta Pečovskej Novej Vsi kúpil za 25-tisíc eur repasované unimobunky.

Nábytok si priniesli zo zdemolovanej bytovky, z ktorej sa museli vysťahovať. Je v havarijnom stave a statik ju nariadil zbúrať.

Prečítajte si tiež:

​Len jedna rodina, ktorá nemala platnú nájomnú zmluvu, si starší kontajner kúpila za vlastné.

Bývanie v unimobunkách však rodiny nebudú mať zdarma, okrem elektriny budú musieť obci mesačne platiť aj za ich prenájom. Podľa starostu Jaroslava Dujavu by malo ísť o sumu okolo 10 - 15 eur, no rozhodnúť o tom ešte musí zastupiteľstvo.

Starosta vyhlásil mimoriadnu situáciu a verí, že mu štát pomôže s refundáciou. Podľa prednostu OÚ Prešov Petra Harvana by však v takom prípade nemohli byť náklady spojené s trvalým používaním.

Vidina nového bývania môže spustiť lavínu požiarov

O strechu nad hlavou pred vyše mesiacom pri požiari prišli aj osadníci zo Svinnej pri Prešove. Takmer 30 ľudí prespávalo najprv v škole, neskôr v stanoch a teraz sa tlačia v komunitnom centre.

Vraj ide o dočasné riešenie. Obec však na kúpu unimobuniek peniaze nemá a nepodarilo sa im ich nikde ani dočasne požičať. Riešením sú dotácie na výstavbu sociálnych bytov, no nie každá obec má na to vhodné pozemky.

Všetci sa však zhodujú v tom, že ak by chudobným osadníkom kupovali unimobunky, spustila by sa lavína požiarov nelegálnych chatrčí a nové bývanie by chceli aj ostatní.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Sociálne veci

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.