Gajdoš by podľa premiéra mohol dočasne "veliť" rezortu školstva

Robert Fico a Peter Gajdoš
Robert Fico a Peter Gajdoš Zdroj: TASR

Fico potvrdil záujem pripraviť dodatok ku koaličnej zmluve, ktorú vypovedal Danko

Pokiaľ SNS neprinesie meno nového ministra školstva súčasne s odchodom Petra Plavčana (nom. SNS), rezort školstva s najväčšou pravdepodobnosťou povedie minister obrany Peter Gajdoš (nom. SNS). V piatkovom rozhovore pre denník Pravda to povedal premiér Robert Fico (Smer-SD).

Zároveň potvrdil, že predseda SNS Andrej Danko vedel, že na brífingu oznámi Plavčanov koniec. Danko naznačoval, že nevedel a že ho Fico podrazil. "Všetci vedia, že v utorok (15.8.) sme sa stretli, a to bola tá naša misia s Bélom Bugárom (Most-Híd), urobiť všetko pre to, aby si SNS vyriešila tento problém sama bez zasahovania predsedu vlády," uviedol.

Všetci zainteresovaní tiež podľa Fica vedia, že pred spomínaným brífingom sa udial rad telefonických rozhovorov. "Všetci tí, čo mali vedieť, vedeli, o čom bude moja tlačová konferencia," zdôraznil Fico, nechcel však ísť do detailov. Trvá na tom, že konal razantne, ale korektne.

Fico nepovedal, prečo Danko tvrdil, že ho podrazil. "Nebudem sa hrabať v tom, či mal na obrazovke dvanástu alebo jedenástu hodinu," podotkol Fico. Medzi koaličnými partnermi bola podľa Fica zhoda, že dlhodobo je Plavčanova pozícia neudržateľná. "Len bola akási nezhoda v časovaní," poznamenal.

Premiér zároveň odmietol, že by Danko hovoril o možnosti žiadať po odvolaní Plavčana hlavu ministra práce Jána Richtera či ministra vnútra Roberta Kaliňáka (obaja Smer-SD). "Andrej Danko nič také nežiadal. Chcem však povedať, ak sa na akomkoľvek ministerstve vyskytne rovnako vážny problém, budem konať," vyhlásil Fico.

Predčasné voľby predseda vlády a Smeru-SD vylučuje, neexistuje podľa neho alternatíva voči tejto koalícii. "Privítal by som, keby spolupráca Fico, Danko a Bugár išla ďalej," podotkol. Nepredpokladá, že by Danko odišiel z politiky. "Nepredpokladám takýto vývoj. Andrej Danko je silným lídrom SNS," zdôraznil Fico. Danka rešpektuje ako svojho koaličného kolegu. "Je to o nastavení vzájomnej komunikácie. Musíme viac komunikovať," poznamenal.

Potvrdil záujem pripraviť dodatok ku koaličnej zmluve, ktorú vypovedal Danko. O tomto kroku šéfa národniarov Fico podľa vlastných slov vopred nevedel. Vypovedanie zmluvy považuje za technickú vec, ktorú vedia partneri vyriešiť. V dodatku by mali detailnejšie definovať riešenie rozdielnych názorov a tiež preniesť "určitý dialóg aj na nižšie stranícke úrovne, napríklad na kraje".

Fico je presvedčený, že koaliční partneri sú schopní pokračovať ďalej v tejto zostave. "Neviem si totiž predstaviť, že by Slovensko nemalo byť pripravené na vážne rozhodnutia, pred ktoré nás postaví Nemecko a Francúzsko," vysvetlil Fico, pričom narážal na otázku jadra EÚ. Podľa neho by bola chyba venovať sa len vnútropolitickým veciam a nie vonkajším výzvam.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Koaličná kríza

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.