Nový kmeň vtáčej chrípky má prvú ľudskú obeť. Zisťovali sme, či sa máme niečoho obávať

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Postihuje domácu hydinu aj voľne žijúce vtáky – vtáčia chrípka sa na človeka zvyčajne neprenáša – v Číne sa však objavil druh vírusu, ktorý si dokonca vyžiadal svoju prvú ľudskú obeť. Zisťovali sme, či sa máme niečoho obávať.

Žena (56), ktorá v Číne zomrela na vtáčiu chrípku, bola celkovo treťou osobou, ktorá sa nakazila kmeňom s názvom H3N8. Prvé dva prípady hlásili vlani.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie prišla do úzkeho kontaktu s hydinou pravdepodobne na jednom z čínskych trhov. Žena okrem vtáčej chrípky trpela viacerými sprievodnými ochoreniami.

Prečítajte si tiež:

​„Vtáčia chrípka sa líši od tej ľudskej - je omnoho nebezpečnejšia a relatívne vysoké percento nakazených zomiera,“ vysvetlil infektológ Peter Sabaka.
Príznakmi sa od tej ľudskej nijak zvlášť nelíši. Začína horúčkami, neskôr sa pridá sťažené dýchanie a takmer vždy prerastie do zápalu pľúc, pri ktorom hrozí udusenie.

„Máme lieky, ktoré na chrípku fungujú. Teda antivirotiká – používame ich napríklad pri liečbe COVID-19, pri liečbe HIV alebo hepatitídy B a C a existujú aj špeciálne antivirotiká na liečbu chrípky,“ priblížil infektológ.

Nebezpečný kmeň sa v Európe zatiaľ neobjavil

Existuje množstvo druhov vírusov vtáčej chrípky. Niektorými sa nakaziť môžeme, inými zasa nie. Ten, ktorý sa objavil v Číne sa zatiaľ nevyskytol ani u nás ani v iných európskych krajinách.

„Na Slovensku zatiaľ cirkuluje vírus H5N1 – jeho prenos na človeka bol potvrdený v Španielsku a možno ojedinele v niektorých štátoch – skôr v tretích krajinách,“ hovorí riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Jozef Bíreš.

Na to, aby ste sa nakazili vtáčou chrípkou, by ste museli byť v intenzívnom a dlhodobom kontakte s veľkým množstvom nakazeného vtáctva. Z človeka na človeka sa neprenáša.

Prečítajte si tiež:

​Človek sa totiž musí nadýchať veľkého množstva kontaminovaného prachu z vtáčieho peria. Ochorenie by bolo hrozbou, ak by vírus zmutoval.

„Čo sa pri chrípke stáva je to, že u nejakého iného hostiteľa – väčšinou je to prasa - sa tieto dva vírusy ako keby spoja a tým vznikne nejaký kombinovaný vírus, ktorý by mohol ľahšie infikovať človeka,“ vysvetlil Sabaka.

K takýmto mutáciám však doteraz došlo len zriedkavo a nikdy to neprerástlo do epidémie. Úrad verejného zdravotníctva má však pre každý prípad pripravený manuál, ako bude postupovať.

„V prípade príznakov chrípke podobného ochorenia u človeka do 10 dní od kontaktu s uhynutým alebo chorým vtáctvom je nutné kontaktovať ošetrujúceho lekára. Ten zrealizuje laboratórne vyšetrenie, zabezpečí liečbu a izoláciu, poprípade prevoz na infekčné oddelenie. Následne to ohlási príslušnému RÚVZ,“ uviedla hovorkyňa ÚVZ SR Daša Račková.

Hydinári sú v pozore

Aktuálne sú chovy hydiny v prísnom režime ostražitosti. Opatrenia neplánujú uvoľňovať ani s príchodom teplejšieho počasia.

„Tento vírus H5N1 aj minulú sezónu cirkuloval aj v lete – najmä v Českej republike, v Maďarsku a v Poľsku. Z tohto dôvodu nejaké uvoľnenie biologickej ochrany chovov sa nepočíta,“ dodal Bíreš.

Ak v prírode natrafíte na uhynuté vtáctvo, odborníci upozorňujú, aby ste sa ho v žiadnom prípade nedotýkali a nahlásili ho veterinárnej správe. Chovateľom odporúča chrániť si chovy po celý rok.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.