Ombudsmanka príde na Dúhový pochod, SNS ju žiada o zvesenie dúhovej zástavy spred úradu

Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová.
Zdroj: TASR

Je vyvesením Patakyová symbolicky podporila snahu o uplatnenie si základných práv.

Ľudia by nemali ignorovať existenciu LGBTI párov, pretože tým porušujú Dohovor na ochranu ľudských práv a základných slobôd. Poukazuje na to verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová, ktorá sa zúčastní sobotňajšieho (19.8.) Dúhového Pride pochodu, vystúpi tam s príhovorom.

Snahu o uplatnenie si základných práv symbolicky podporuje aj dúhovou vlajkou umiestnenou na okne svojho úradu. Visieť tam bude v piatok (18. 8.) i deň pochodu - sobotu 19. augusta.

"Ombudsmanka vníma dúhovú vlajku ako prejav rešpektovania práva a upozornenia na jeho porušovanie v prípade prehliadania práv LGBTI," povedal Ján Glovičko z Kancelárie verejného ochrancu práv.

Patakyová je presvedčená, že Slovensko hodnotovo patrí do Európy, "a preto by malo chrániť základné práva a slobody všetkých párov, ako je to vo vyše dvoch desiatkach členských štátov Európskej únie".

Zdroj: Facebook/Druhovy pride Bratislava

"Ak zdieľame európske hodnoty postavené na rešpektovaní a ochrane základných práv, potom prirodzene musíme zabezpečiť uznanie a ochranu aj párov osôb rovnakého pohlavia," povedala ombudsmanka. Riešenie ich každodenných životných situácií vidí v zákonnej úprave, tá by podľa nej ochraňovala a zároveň rešpektovala právo na súkromie a rodinný život.

Patakyová vystúpi na Dúhovom Pride napriek kritike zo strany koaličnej SNS. Prvého podpredsedu Jaroslava Pašku potvrdenie jej účasti na takomto podujatí rozčúlilo, má to byť podľa neho v rozpore s dohodami v koalícii, ktorá hovorí o neotváraní kontroverzných tém.

SNS vyzýva Patakyovú, aby z okna svojho úradu zvesila dúhovú zástavu LGBTI komunity. Zároveň ju v liste národniari žiadajú, aby "neopakovala chyby svojej predchodkyne".

SNS v liste, ktorý ombudsmanke odoslali z kancelárie predsedu SNS Andreja Danka, označuje Patakyovej krok ako zneužívanie právomoci. Národniari žiadajú, aby prestala polarizovať spoločnosť a uskutočnila okamžitú nápravu.

"Ihneď zveste tú zástavu z úradu. Je Vaša vec, či idete na pochod, ale úrad ombudsmanky nepatrí komunite LGBTI. Jediná zástava, ktorá môže viať na úrade, je štátna zástava a zástava Európskej únie," uvádza v liste SNS.

"Na politické predstavy o tom, ako má vyzerať práca nezávislého ústavného orgánu, nebude pani ombudsmanka reagovať," povedal Ján Glovičko s tým, že sa od nej vyžaduje nezávislosť a jej hlavnou úlohou je ochrana základných práv a slobôd. Patakyová podľa neho vykonáva svoju prácu slobodne, a nie politicky či ideologicky.

Do tejto funkcie nominoval Patakyovú Most-Híd. Paška strane odkázal, že poslanci SNS možno už nepodporia žiadneho jej kandidáta do verejných funkcií. Most-Híd reagoval tým, že Paškov názor svedčí o jeho mentálnej vyspelosti a zjavne nepochopil základné poslanie verejného ochrancu práv.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Mária patakyová

Dôležité udalosti