Zákazka, ktorá mala bratom pomôcť, možno zlikviduje ich firmu

Sporný oporný múr na D3 pri Žiline.
Zdroj: TV Markíza

Múr, ktorý postavili na D3 sa nepáči zadávateľovi. Bratia dostali mastnú pokutu.

Radosť vystriedalo sklamanie. Malá stavebná firma zo Spišskej Novej Vsi získala zákazku od spoločnosti Eurovia. Na diaľnici D3 pri Žiline postavili oporný múr. Zdá sa, že zákazka, ktorá im mala pomôcť, ich firmu nakoniec zlikviduje.

Diaľnice úžasne zvyšujú komfort cestovania z východu na západ Slovenska a naopak. Na druhej strane sa ich výstavba stala pohrebiskom malých stavebných firiem. Pocítili to najmä v kauze Doprastavu. O likvidácii svojej firmy hovoria aj konatelia Heavy workers, ktorí pracovali ako subdodávatelia stavby pre spoločnosť Eurovia.

Bratia Kovaľovci zo Spišskej Novej Vsi získali zákazku od Eurovie. Pri Žiline stavali oporný múr. „Po realizácii samotného oporného múra nám objednávateľ stavby, spoločnosť Eurovia, zastavila platby z dôvodu toho, že samotné dielo síce spĺňa svoj účel, ale nepáči sa im," tvrdí Michal Kovaľ - Heavy workers s.r.o.

Tento argument sa im nepozdáva a ako dôkaz ponúkajú video zo staveniska. „Hneď vedľa nášho múra je taký istý, ktorý realizovala samotná Eurovia a kúsok od cesty je taký istý ako náš, tiež ho realizovala Eurovia. Všetky tieto múry sú rovnaké," myslí si Kovaľ.

Heavy workers dostali od Eurovie pokutu 50-tisíc eur. Podľa Michala dostali pokutu v hodnote trištvrte celej zákazky, čo bolo pre firmu likvidačné. „Spoločnosť sa dostala do platobnej neschopnosti, tým pádom musela ísť do reštrukturalizačného konania," dodáva Maroš Kovaľ.

Vraj od začiatku si bratia neplnili povinnosti

Spoločnosť Eurovia tvrdí, že si zakladá na korektných vzťahoch so subdodávateľmi a všetkým, ktorí odvedú kvalitnú prácu v termíne za ňu vždy a včas zaplatí. To ale, podľa jej hovorkyne, nebol prípad Heavy workers.

"Spoločnosť Heavy workers od začiatku neplnila svoje zmluvné povinnosti, dielo realizovala nekvalitne, s nedostatočnými kapacitami, vrátane nedodržiavania zmluvných termínov, čím vystavovala spoločnosť EUROVIA SK penalizácii a zmluvným pokutám zo strany objednávateľa projektu. Po opakovaných upozorneniach, bol so spoločnosťou Heavy workers ukončený zmluvný vzťah. Dielo bolo dokončené inou dodávateľskou spoločnosťou a spoločnosti Heavy workers boli vyčíslené škody a zmluvné pokuty v zmysle Zmluvy o dielo," poskytla reakciu hovorkyňa spoločnosti Eurovia Lenka Kubejová.

Pre malú firmu to znamená koniec činnosti. A nezaplatení zostávajú aj jej subdodávatelia. „Pol roka nám tvrdili, že budú oni vyplácať našich subdodávateľov. Nevyplatili našich subdodávateľov, ani nás nevyplatili a namiesto toho si vyúčtovali pokutu. Sú tam asi nejaké osobné veci, ktoré má vedenie stavby voči nám. Nie je to pravdepodobne zámer celej spoločnosti Eurovia poškodzovať tých dodávateľov," zdôraznil Michal Kovaľ.

Spor skončí na súde

"Spoločnosť EUROVIA SK nikdy nepodľahne žiadnej forme nátlaku ani mafiánskym praktikám, ktoré predstavitelia spoločnosti Heavy workers opakovane vyvíjali na zamestnancov našej spoločnosti.Spoločnosť EUROVIA SK sa niekoľkokrát pokúšala o dohodu pri riešení sporu, na túto však predstavitelia spoločnosti Heavy workers nepristúpili," napísala Kubejová.

Podľa Maroša Kovaľa firmu kontaktoval ich aj právny zástupca, aby sa stretli v prítomnosti i právnych zástupcov. Vraj mu ani neodpísala a ignorujú to. Michal Kovaľ nám povedal, že podali žalobu na súd. „Spoločnosť EUROVIA SK je pripravená obhájiť svoj postoj aj v prípadnom súdnom spore," vyhlásila hovorkyňa.

„Sme si vedomí toho, že to bude na dlho, keďže už máme skúsenosti z predošlých rokov, napr. v Žiline na okresnom súde čakáme na rozhodnutie súdu už štyri roky," dodal Michal Kovaľ.


SPIŠKÁ NOVÁ VES/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Spišská Nová Ves

Dôležité udalosti