Vlani zase pracovalo viac ľudí načierno

Robotníci
Zdroj: Shutterstock.com

Zákaz porušilo 685 zamestnávateľov.

Počet ľudí pracujúcich "načierno" v minulom roku oproti roku 2012 vzrástol. Stúpol však aj počet kontrol u zamestnávateľov zo strany inšpektorov úradov práce a Národného inšpektorátu práce (NIP).

Vyplýva to z Informatívnej správy o vyhľadávaní a potieraní nelegálnej práce a nelegálneho zamestnávania za rok 2013, o ktorej bude ministrov na stredajšom rokovaní vlády informovať minister práce Ján Richter (Smer-SD).

Inšpektori NIP a Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR) SR vlani celkovo vykonali 20.692 kontrol, skontrolovaných fyzických osôb bolo 58.029 a inšpektori preverili 18.558 subjektov.

Ako kontroly ukázali, až 685 zamestnávateľov porušilo zákaz nelegálneho zamestnávania a "načierno" pracovalo 1323 osôb, zatiaľ čo v roku 2012 zákaz nelegálne zamestnávať porušilo 359 zamestnávateľov a "načierno" pracovalo 692 ľudí.

Pre každého a na čokoľvek! Rýchle a dostupné pôžičky. Klikajte tu.

V minulom roku sa na odhaľovaní nelegálneho zamestnania výrazne podieľal aj špeciálny útvar inšpektorátu práce, takzvaná Kobra. Inšpektori tohto útvaru skontrolovali 2379 zamestnávateľov a 6348 fyzických osôb, ktoré vykonávali prácu na pracoviskách kontrolovaných zamestnávateľov. Porušenie zákazu nelegálneho zamestnávania zistili u 194 firiem, v ktorých nelegálne pracovalo 312 zamestnancov.

Ľudí, ktorí pracovali "načierno", pritom najčastejšie zamestnávali malé firmy. Zákaz nelegálneho zamestnávania pritom najčastejšie porušovali spoločnosti zamerané na odborné a technické činnosti, ako aj firmy pôsobiace v stavebníctve, v ubytovacích a stravovacích službách, ale aj vo veľkoobchode a maloobchode.

"Z hľadiska právnej formy bol v roku 2013 zákaz nelegálneho zamestnávania najviac porušovaný spoločnosťami s ručením obmedzeným a fyzickými osobami, ktoré sú podnikateľmi. Zamestnávatelia s uvedenými právnymi formami najčastejšie porušovali zákaz nelegálneho zamestnávania aj v predchádzajúcich rokoch," priblížil rezort práce v správe.

Inšpektoráty práce tak na základe kontrol v roku 2013 uložili právoplatné rozhodnutia o uložení pokuty za porušenie zákazu nelegálneho zamestnávania 330 zamestnávateľom v sume 756.681 eur. Úrady práce v roku 2013 na základe kontrolných zistení vydali celkom 111 právoplatných rozhodnutí o uložení pokuty v celkovej výške 251.049 eur.

BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti