Kauza zmiznutej munície v Novákoch: Trestný čin sa nestal

Kauza zmiznutej munície v Novákoch: Trestný čin sa nestal

Po tom, čo sme sa začali o prípad zaujímať, spis a závery policajtov skúmali na krajskej prokuratúre. A už majú výsledky.

Problém vo vojenskom sklade v Novákoch, na ktorý sme pred časom upozornili, nesúvisel s krádežou. Také sú závery polície aj prokuratúry.

Pri kontrole vojaci zistili, že im čosi nesedí. Podali trestné oznámenie, no nakoniec vysvitlo, že sa žiadny trestný čin nestal. Aj napriek tomu ale disciplinárny trest zodpovedného zrejme neminie.

Po zmiznutom arzenáli v skladoch v Trenčíne a Sklenom sa objavili nezrovnalosti aj v Novákoch. Bolo to v máji, po tom, čo minister obrany nariadil veľkú kontrolu. Trestné oznámenie mal na stole vyšetrovateľ z kriminálky v Prievidzi.

Pri preverovaní zistili, že sa žiadny trestný čin nestal. Chyba vznikla podľa našich informácií pri dodávke. Ozbrojené sily dostali iný druh munície ako podľa zmluvy mali. Išlo teda o zámenu. Omyl si vraj dodávateľ priznal. No spravil ju podľa policajtov aj človek, ktorý tovar preberal. Mal si overiť, čo v uzavretých škatuliach naozaj zabalené je.

"Muníciu nemôžete preberať ako nejaké banány v hypermarkete alebo paletu zemiakov niekde v sklade. Aj keď ich preberajú, tak vizuálne skontrolujú, spočítajú vrecia a či tá paleta spĺňa požadovanú hmotnosť. Muníciu musíte preberať napodrobno. Nemôžete sa spoľahnúť na to, že dodávka je v poriadku a odfajknete to len administratívne. Ak sa takéto niečo udialo, tak to znamená, že ten problém je systémový," povedal ešte 17. júla bývalý minister obrany Ľubomír Galko.

Po tom, čo sme sa začali o prípad zaujímať, spis a závery policajtov skúmali na krajskej prokuratúre. A už majú výsledky. "Nakoľko vykonaným trestným konaním bolo preukázané, že nebol spáchaný trestný čin, ale bolo zistené podozrenie z porušenia interných predpisov zakladajúcich disciplinárne previnenie, prokurátor uznesenie vyšetrovateľa PZ vyhodnotil ako zákonné," povedal hovorca Krajskej prokuratúry v Trenčíne Marián Sipavý.

Na prokuratúre nám potvrdili, že celú vec odovzdali ozbrojeným silám na disciplinárne konanie. Pre to sme sa na ministerstve obrany pýtali, či niekoho v tejto súvislosti potrestali. Prišla nám už známa odpoveď.

"O priebežných záveroch mimoriadnej inventarizácie pravidelne informujeme orgány činné v trestnom konaní. O celkových záveroch kontroly skladu a zásob, ako aj všetkých prijatých opatreniach, vrátane vyvodenia zodpovednosti, budeme informovať až po jej ukončení. Teda do konca roka 2017," uviedla v písomnom stanovisku hovorkyňa ministerstva obrany Danka Capáková.

Chýbajúca munícia nemusí byť podľa nich dôsledkom krádeží v posledných týždňoch či mesiacoch. Zmiznutia vyšetruje Národná kriminálna agentúra ako zločin nedovoleného ozbrojovania.

"Ktorého sa dopustil neznámy páchateľ tým, že si doposiaľ nezisteným spôsobom zadovážil väčší počet ručných granátov a protitankových granátov," povedal hovorca prezídia Martin Wäldl.

Koľko munície chýba a či už majú podozrivých, prezradiť zatiaľ nechceli, aby neohrozili dokazovanie. 


 

BRATISLAVA/ TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Nováky

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.