Rezort vnútra navrhuje zmenu hraníc okresov a krajov. Pozrite si, kam by ste po novom patrili (+ mapy)

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: Profimedia.sk

Koniec okresov a krajov ako ich poznáme? Ministerstvo vnútra totiž už dva roky pripravuje zmenu regionálnych hraníc. Politická vôľa sa však na takúto výraznú zmenu v súčasnom parlamente pravdepodobne nenájde.

V súčasnosti máme osem krajov a 79 okresov. U oboch úrovniach by nastala výraznejšia redukcia, pričom by vznikla ešte najnižšia úroveň – subregióny. Píše maďarský projekt Denníka N Napunk.

Podľa návrhu ministerstva vnútra by namiesto ôsmich krajov vznikol systém 4+1. Bratislavský kraj, Západoslovenský (s hlavným mestom Nitra), Severoslovenský (hlavné mesto Žilina), Stredoslovenský (hlavné mesto Banská Bystrica) a Východoslovenský (hlavné mesto Košice).

Kliknite na obrázok pre jeho zväčšenie

Nové členenie krajov podľa návrhu MV
Nové členenie krajov podľa návrhu MV Zdroj: Napunk/Denník N

​Vznikli by státisícové megaokresy

Zo 79 by spravili len 46 okresov. Napríklad by vznikli megaokresy Bratislava, Trnava a Košice, ktoré by prakticky pohltili viacero okolitých okresov. Bola by to spádová oblasť pre státisíce ľudí.

Pod okres Bratislava by teda po novom patrili aj okresy Senec, Malacky a Pezinok, ako aj časť z okresov Senica a Dunajská Streda.

Trnavský okres by zas zahŕňal aj okresy Galantu, Šaľu a Hlohovec.

Košice by pohltili okres Košice okolie a časť okresu Trebišov. Ostatná časť tohto okresu by prešla pod správu Veľkých Kapušian.

Kliknite na obrázok pre jeho zväčšenie

Nové členenie okresov podľa návrhu MV
Nové členenie okresov podľa návrhu MV Zdroj: Napunk/Denník N

​​Zmeny v každom regióne

Spojili by sa aj iné okresy. Na juhu by sa Nové Zámky pridali ku Komárnu, ale oddelilo by sa Štúrovo ako samostatný okres. Rozkúskovali by aj okres Levice a zo Šiah by sa stalo okresné mesto.

Status okresného mesta by stratili aj Zlaté Moravce a na úkor okresov Krupina, Detva a Banská Štiavnica by výrazne narástol okres Zvolen.

Inak dnes už veľký okres Rimavská Sobota by sa ešte viac rozrástol a to o Tornaľu, ktorá by tak vypadla spod správy Revúcej.

Na západnom Slovensku by Piešťany pohltili Nové Mesto nad Váhom.

Na severe by sa zrušili okresy Kysucké Nové Mesto a Bytča v prospech okresu Žilina, či okres Turčianske Teplice, ktorý by sa stal súčasťou martinského okresu.

Na východe by zas narástli okresy Spišská Nová Ves a Prešov. Okres Sobrance by už viac neexistoval.

Kliknite na obrázok pre jeho zväčšenie

Najnižšia úroveň - subregióny
Najnižšia úroveň - subregióny Zdroj: Napunk/Denník N

​​Nové subregióny

Najnižšou úrovňou by sa stali subregióny so svojimi spádovými obcami. V nich by sídlili obecné úrady. Podľa návrhu by ich bolo 118, v súčasnosti sú v každej obci a tých je na Slovensku takmer 3-tisíc.

Ministerstvo vnútra tvrdí, že na základe Programového vyhlásenie vlády pracuje na územných zmenách od roku 2021.

„Faktom je, že k aktualizácii priestorových modelov bolo potrebné získať údaje zo Sčítania obyvateľov domov a bytov 2021, o dochádzke ľudí za službami, ich reálnom pobyte a ďalších väzbách, ktoré boli dostupné v polovici roka 2022,“ uviedol pre TVNOVINY.sk rezort.

Momentálne je príprava vo fáze diskusie so zainteresovanými organizáciami. Ministerstvo vnútra ale nepredpokladá, že by sa reforma verejnej správy podarila zrealizovať do konca volebného obdobia.

„Proces sa aktuálne nachádza vo fáze, kedy sme získali prvotné neoficiálne stanoviská od zúčastnených zástupcov záujmových združení samospráv. Oficiálne by sa k tomu mali vyjadriť orgány záujmových združení samospráv v najbližších mesiacoch,“ dodalo ministerstvo.

Veľkým problémom presadenia týchto zmien bude politická situácia. Vláda je menšinová a parlament jej vyslovil nedôveru, pričom na september sú naplánované predčasné parlamentné voľby. Rezort na politickú priechodnosť reformy nateraz nereagoval.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.