Vláda schválila vznik úradu, ktorý má urobiť poriadok vo verejnej doprave. Samosprávy po ňom volali roky

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Verejná doprava by mala byť presnejšia a s lepšou nadväznosťou. Pod palcom to bude mať nový úrad, ktorého vznik schválila vláda. Národná dopravná autorita má v budúcnosti tvoriť cestovné poriadky, či určovať ceny vlakov a autobusov.

Vytvorenie úradu si dala za úlohu vláda aj v programovom vyhlásení. Malo by ísť o hlavného koordinátora verejnej dopravy na Slovensku. Nová národná dopravná autorita by mala stáť takmer 30 miliónov EUR.

Financovaná bude aj z peňazí z plánu obnovy, no a jej najväčšou zodpovednosťou bude aj tvorba grafikonov, cestovných poriadkov, či taríf. Vlakov aj autobusov.

Prečítajte si tiež:

​Vláda chce takto priniesť po dlhých rokoch poriadok do spojov a vytvoriť tak atraktívnejšiu alternatívu pre preplnené cesty. Podľa premiéra Eduarda Hegera je čas na poli verejnej dopravy konečne upratať.

Prioritou bude vytvorenie nového plánu dopravnej obslužnosti

Národná dopravná autorita má pomôcť najmä obciam a samosprávam lepšie naplánovať jednotlivé typy dopravy a objednať ich tak, aby nadväzovali na štátne vlaky, či medzinárodné spoje.

„Je to zákon po ktorom roky volali samosprávy, obce aj mestá, pretože sú objednávateľmi MHD alebo prímestskej dopravy,“ hovorí štátny tajomník ministerstva dopravy Jaroslav Kmeť.

Podľa experta na dopravu Ľubomíra Palčáka bude pre úrad úlohou číslo jeden vytvorenie nového plánu dopravnej obslužnosti pre celú krajinu.

Palčák doplnil, že na Slovensku musíme vytvoriť systém verejnej osobnej dopravy, v ktorom ľudia budú kvalitných dopravných prostriedkoch tráviť čo najmenej času

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Doprava

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.