Súd zverejnil, prečo sa zrútila budova Trinity. Statik Tomčáni nezohľadnil jednu vec

Statik Ján Tomčáni.
Zdroj: TASR

Spôsobil škodu v miliónoch eur.

Statik Ján Tomčáni pochybil, keď ako autorizovaný stavebný inžinier pri projektovej dokumentácii pre stavebné povolenie bratislavského komplexu Trinity nezohľadnil vplyv zaťaženia 1,2 metra zeminy. Preto došlo v objekte ku zrúteniu.

Konštatuje sa to v anonymizovanom trestnom rozkaze, ktorý Okresný súd (OS) Bratislava II poskytol na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám.

„Nezohľadnil vplyv zaťaženia zeminy hrúbky 1,2 m na poslednej stropnej doske pod plochou vegetačnou strechou," konštatoval súd vo svojom rozhodnutí.

Doplnil, že v dôsledku toho došlo dňa 01.07.2012 v čase o 08.00 h ku zrúteniu poslednej stropnej dosky, na ktorej bola zemina v hrúbke do 1,1 metra. „Pád následne zapríčinil postupné zrútenie všetkých ostatných stropných dosiek pod touto výškovou úrovňou," doplnil súd.

Zdroj: TASR

Pre zrútenú časť budovy tak mal statik spôsobiť škodu 3.555.940 eur. Škodu na parkovacom a kamerovom systéme vyčíslili na 180.000 eur, taktiež došlo k poškodeniu dvoch áut a ďalší poškodení navyše pre zrútenie časti budovy nemohli využívať pivničné priestory a garážové státia, teda museli parkovať na iných miestach. S nárokom na náhradu škody súd odkázal poškodených na civilný proces.

Podľa súdu spáchal Tomčáni trestný čin všeobecného ohrozenia a spôsobil značnú škodu. Sudca OS Roman Farkaš ho tak vo februári tohto roka odsúdil na podmienečný trest odňatia slobody na 30 mesiacov, pričom mu určil skúšobnú dobu päť rokov. Zároveň obvinenému uložil trest zákazu činnosti spojený s výkonom povolania v odbore stavebníctva na obdobie šiestich rokov.

Proti trestnému rozkazu podal prokurátor odpor, neskôr ho však vzal späť. Predmetný trestný rozkaz teda nadobudol právoplatnosť dňa 17.07.2017.

Zdroj: TASR

BRATISLAVA/TASR

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Ján tomčáni

Dôležité udalosti