V kvalite vajec z klietok a podstieľok nie je rozdiel, tvrdia hydinári

Klietkový chov.
Zdroj: TV Markíza

Hydinári sa bránia. Vraj sú vajcia z klietok rovnako kvalitné, ako vajcia z podstieľok.

Sliepky v klietkach sa obchodným reťazcom nepáčia. Proti neľudským podmienkam chcú bojovať tak, že vajcia z klietok nebudú predávať. Hydinári sa bránia. Vraj sú rovnako kvalitné, ako vajcia z podstieľok.

Hydinári sa dostali pod tlak obchodných reťazcov. Do roku 2025 im budú musieť dodávať vajcia nosníc, chovaných v podstieľkach. Dnes je však u nás situácia taká, že takmer 90% producentov má klietkový chov.

Na hydinárov teraz netlačia len ochranári, ale aj veľké reťazce. Čo však pre nich znamená, že by museli namiesto klietok postaviť dvojnásobný počet hál pre podstieľkové chovy. Ak tak neurobia, vajcia do predajní nedostanú.

„Táto iniciatíva je súčasťou úsilia spoločnosti Tesco zabezpečiť produkciu udržateľným a etickým spôsobom. Podľa informácii od našich zákazníkov vyplýva, že to, čo ľudia chcú, tie štandardy už sliepky z klietkových chovov nespĺňajú," uvádza v stanovisku reťazec Tesco.

„Svojim obchodným partnerom rozhodne nekladieme ultimatívne podmienky, ale samozrejme radi uvítame možnosť, ak sa do spomínaného termínu podarí predaj vajec z klietkového chovu limitovať, respektíve úplne zrušiť," uviedla Billa.

Niektorí ľudia si myslia, že kvalitnejšie vajcia majú tmavšie žĺtka. Hydinári ale tvrdia opak. Farba žĺtka podľa nich závisí len od typu krmiva.

Viac v reportáži Ľubice Janíkovej:


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vajíčka

Dôležité udalosti