V kauze Dobytkár vypovedal aj šéf SNS Andrej Danko. O údajných korupčných praktikách nič nevie

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Výsluchom svedkov, bývalej ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej a predsedu SNS Andreja Danka, pokračovalo v pondelok na Špecializovanom trestnom súde, pracovisko Banská Bystrica, hlavné pojednávanie v korupčnej kauze Dobytkár.

Týka sa rozsiahlej trestnej činnosti v Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA).

Obžalobe z pokračovacieho zločinu prijímania úplatku a z obzvlášť závažného zločinu legalizácie príjmu z trestnej činnosti čelí sedem osôb, medzi nimi aj nitriansky podnikateľ Norbert Bödör, finančník Martin Kvietik a bývalý šéf PPA Juraj Kožuch.

Prečítajte si tiež:

Váži si jeho rodinu

Danko sa pozná s Martinom Kvietikom 25 rokov a stretával sa s ním ešte v časoch, keď bol advokát. O údajných korupčných praktikách nič nevie.

Ako pred senátom zdôraznil, jeho národne a kresťansky založenú rodinu si váži, „kiežby každá rodina urobila toľko pre Slovensko ako ona".

Norberta Bödöra pozná ešte z podnikateľských čias a stretol sa s ním na rôznych spoločenských podujatiach. Ako predseda parlamentu sa snažil udržiavať dobré vzťahy s podnikateľskou sférou.

Ani s jedným z nich nemá žiadny obchodnoprávny či finančný vzťah.

Prečítajte si tiež:

Kľúčový svedok

Danko sa počas výpovede dôrazne ohradil voči znevažovaniu mena SNS zo strany kľúčového svedka Mareka Kodadu, ktorý ako bývalý funkcionár rezortu pôdohospodárstva, dnes spolupracujúci s políciou, vypovedal na súde ešte vlani v októbri.

Keďže toto ministerstvo bolo v tom čase pod gesciou SNS, Martina Kvietika vnímal ako straníckeho gestora. Usvedčoval ho, že bral provízie z udelených dotácií z PPA.

Okrem iného tiež vypovedal, že finančníka mu predstavili ako človeka, „ktorý to má na starosti, naznačoval, že treba zabezpečiť peniaze do systému".

„Údaje, ktoré uviedol Marek Kodada vo vzťahu k SNS nie sú pravdivé. Verím, že jeho konanie nebolo účelové, aby politicky poškodil SNS. Strana má financovanie absolútne čisté, zo štátneho rozpočtu," konštatoval Danko.

Prečítajte si tiež:

SNS nefinancoval, tvrdí

Martin Kvietnik v reakcii na jeho výpoveď poďakoval prokurátorovi, že predvolal ďalšieho svedka, ktorý o jeho údajnej korupčnej činnosti nič nevie a nemá vedomosť o korupcii na PPA.

„Opäť zdôrazňujem, že nikdy som nebol členom žiadnej strany a pána Danka som spoznal dávno predtým, ako vstúpil do politiky. Po troch rokoch dokazovania by už konečne prokurátor mohol predložiť aspoň jeden jediný seriózny dôkaz, ako som mal financovať stranu," zdôraznil obžalovaný.

Exministerka Matečná sa o tejto kauze dozvedela iba z médií. Nevie nič o korupcii Juraja Kožuch a Martina Kvietika.

„Som súčinná pri vyšetrovaní. Súdu som opísala, ako som sa stretla s jednotlivými aktérmi. Zo všetkých obžalovaných poznám len troch. S prácou Juraja K. som bola vždy mimoriadne spokojná," uviedla po výsluchu Matečná.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.