Eiffel Optic má ďalší problém. Po zatvorení predajní sa na políciu chystajú nahnevaní zákazníci

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Známa sieť obchodov s okuliarmi má vážny problém. Po hromadnom zatváraní predajní sa totiž začínajú ozývať nespokojní zákazníci, ktorí zostali bez peňazí aj bez tovaru. Viacerí sa spojili a zvažujú spoločné trestné oznámenie, prípadu sa už chopila aj polícia. Spoločnosť Eiffel Optic nekomunikuje.

Spoločnosť Eiffel Optic pred dvomi mesiacmi ohlásila krach v Česku. Známa sieť obchodov s okuliarmi v tom čase deklarovala, že Slovenska sa tento problém netýka.

„Eiffel Optic SK je samostatný právny subjekt a koná samostatne. K príčinám krachu Českej spoločnosti Eiffel Optic nie sme oprávnení sa vyjadrovať,“ uviedla pre TVNOVINY.sk riaditeľka spoločnosti Andrea Pekerginová ešte vo februári.

Na otázku, čo bude so slovenskými pobočkami, neodpovedala.

Prečítajte si tiež:

​Bez peňazí aj tovaru

Koncom marca však začali zatvárať aj slovenské pobočky. A teraz sa k tomu pridali nespokojní zákazníci.

„Riešil som s nimi zákazku 21. 2. a ako dátum vyhotovenia uviedli 17. 3. Po 17. marci už mali zatvorené, tak som sa im snažil dovolať na pobočku, no bez úspechu,“ napísal nám Patrik z Popradu.  

„Napokon 3. 4. mi napísali e-mail, v ktorom stálo, aby som im na seba poslal kontakt, a odvtedy vôbec nič ani neodpisujú na správy,“ doplnil.

Spoločnosti ako zálohu zaplatil viac ako 200 eur, no s políciou to zatiaľ riešiť nechce.

„Zvažoval som aj to, ale keďže nemám s tým skúsenosť, tak som od toho upustil, lebo si myslím, že aj tak by sa s tým veľmi nepohlo, keďže suma bola 218,40 eura a to by bolo považované maximálne za priestupok,“ vysvetlil Patrik.

Prečítajte si tiež:

​Hromadné trestné oznámenie

Ďalšou nespokojnou zákazníčkou je aj Tatiana. Za okuliare zaplatila, no doteraz ich nevidela. Rovnako ani peniaze. Spoločnosť s ňou podľa jej slov vôbec nekomunikuje.

„Dňa 25. 3. 2023 som bola osobne na pobočke v Tescu (Bardejov), kde mi boli predané okuliare s tým, že čakacia doba je 2 - 4 týždne. O 2 dni nato som sa dozvedela, že firma skrachovala. Samozrejme, že sa s nimi nedá skontaktovať ani mailom a ani mobilné čísla nefungujú,“ povedala Tatiana.

Taktiež si uvedomuje, že výška škody nie je hodná trestného oznámenia, preto verejne vyzýva ľudí, aby sa jej ozvali a hromadne sa obrátili na políciu. Za pár dní jej napísalo približne ďalších desať poškodených.

„Ja to riešim s právničkou, dávame to dokopy a len čakáme, či sa neozvú ešte ďalší,“ doplnila.

​Do konca mesiaca zatvoria všetky pobočky

Aj my sme sa snažili osloviť spoločnosť cez e-mail, na ktorý nám riaditeľka spoločnosti Andrea Pekerginová ešte vo februári odpovedala. Do uzávierky sme však žiadnu odpoveď nedostali.

Osobne sme sa preto šli pozrieť do troch prevádzok v Bratislave, no všetky už boli zatvorené. Kontaktovali sme aj viac ako polovicu z dvadsiatich pobočiek po Slovensku, u väčšiny z nich však operátor hlásil nedostupné číslo.

Tam, kde nám zodvihli, uviedli, že žiadne nové objednávky už nemôžu prijímať a že koncom mesiaca definitívne končia. Na otázku, čo majú robiť zákazníci, ktorí si už kúpili okuliare a chcú ich reklamovať alebo len čakajú na dodanie, sa zamestnanci nevedeli vyjadriť. 

Polícia podľa našich informácií oficiálne eviduje v tejto veci doposiaľ len jeden prípad trestného oznámenia.

„V Prešovskom kraji evidujeme zatiaľ  jedno trestné oznámenie v súvislosti so spoločnosťou Eiffel Optic, kde došlo k zaplateniu zálohy za okuliare a odvtedy sa poškodenému nikto neozýva. Oznámenie je evidované na Obvodnom oddelení PZ Poprad,“ uviedol hovorca KR PZ Prešov Daniel Džobanik.

Prečítajte si tiež:

​Straty a dlhy

Spoločnosť Eiffel Optic v Česku, ktorá je aj na slovenskom trhu od roku 1991, za hlavné dôvody krachu uviedla koronakrízu. A ukazujú to aj dáta z verejne dostupných dát Finstat.sk.

Totižto ešte v roku 2019 síce vykázala zisk viac ako 25-tisíc eur, no za dva roky sa prepadla do 335-tisícovej straty, v minulom roku ju znížila na necelých 125-tisíc eur. Spoločnosti takisto klesli aj tržby v porovnaní spred pandémie o viac ako jeden milión eur.

Navyše, Sociálna poisťovňa a Finančná správa eviduje dlhy vo výške takmer 50-tisíc eur.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Obchod

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.