Domáce

Ľudia prekvapili odborníkov tým, čo povedali o očkovaní

Očkovanie
Zdroj: Shutterstock.com

Už dlhšie sa diskutuje o tom, či by malo byť povinné.

Na Slovensku sa už dlhšie diskutuje o tom, či by očkovanie malo byť povinné, alebo dobrovoľné. Zatiaľ čo odporcovia povinného očkovania tvrdia, že väčšina ľudí by dala deti zaočkovať aj keby neboli nútení zákonom, odborníci sa naopak obávajú, že by sa miera zaočkovanosti znížila do takej miery, že by chránení neboli ani tí, ktorí vakcíny prijali.

Prieskum agentúry Focus, na ktorý upozornil denník Sme, dáva za pravdu skôr zástancom dobrovoľného očkovania.

Deti by totiž nedali zaočkovať len štyri percentá z opýtaných. Zásadných odporcov očkovania je tak menej, ako odborníci očakávali

"Som rada, že väčšina rodičov koná zodpovedne", komentovala zistenia epidemiologička zo Slovenskej zdravotníckej univerzity Zuzana Krištúfková.

Odporcovia povinného očkovania poukazujú na to, že niektoré vakcíny môžu dieťaťu spôsobiť vážne zdravotné ťažkosti a preto by malo byť rozhodnutie výlučne na rodičovi. Pripomínajú zároveň, že vo viacerých západných krajinách je očkovanie dobrovoľné a žiadne epidémie tam neprepukajú.

Zástancovia plošnej vakcinácie sa zase obávajú, že ak by išlo o dobrovoľnú aktivitu, napríklad v osadách by ostala  veľká časť populácie nezaočkovaná.

Aj podľa prieskumu agentúry Focus je väčšina oslovených za povinné očkovanie.

Pre každého a na čokoľvek! Rýchle a dostupné pôžičky. Klikajte tu.

Zdroj: Shutterstock.com


BRATISLAVA/ TASR, TVNOVINY.sk, mg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.