Pracovníci fabriky v Nitre sa sťažujú na platy. Na zamestnancov vraj majú dvojaký meter

Pracovníci fabriky v Nitre sa sťažujú na platy
Zdroj: TV Markíza

Spoločnosť však platové hodnotenie obhajuje. Zákon podľa nich neporušili.

Hodiny stojíte na nohách za pásom. Robíte presne to isté ako kolega vedľa vás, no výplatu má každý z vás inú. A hoci vy tú robotu robíte roky a on len pár týždňov, vy ste ten, kto zarobí menej. Zamestnanci fabriky v Nitre sa sťažujú, že aj za pásom vládne diskriminácia. Na dvojaký meter na robotníkov si už posvietili aj inšpektori práce.

O tom, ako za prácu pri páse v tejto fabrike odmeňujú, sme sa rozprávali krátko po skončení poobednej zmeny s viacerými robotníkmi. Aj oni tvrdia, že na sťažnosti je dôvod.

Inšpektorát práce hovorí o diskriminácii. Inšpektori zistili, že nováčikovia zarábajú viac ako tí, ktorí sú fabrike verní už roky.

„Pri výkone inšpekcie práce bolo zistené, že zamestnávateľ nedohodol s kmeňovými zamestnancami rovnaké podmienky za rovnakú prácu alebo prácu rovnakej hodnoty na pracovnej pozícii operátor. Právny poriadok Slovenskej republiky aj v odmeňovaní zakazuje akúkoľvek formu diskriminácie,“ hovorí Róbert Bulla z Inšpektorátu práce v Nitre.

Spoločnosť však platové hodnotenie obhajuje. Zákon podľa nich neporušili.

„Komunikujeme s inšpektorátom práce a trváme na tom, že náš systém odmeňovania je nediskriminačný a spoločnosť Foxconn Slovakia, spol. s r.o. neporušila žiadny právny predpis. Inšpektorát práce porovnal iba jednu zložku mzdy a nevzal do úvahy všetky zložky mzdy, ktoré vypláca zamestnávateľ zamestnancom,“ tvrdí hovorca spoločnosti Foxconn Slovakia Peter Krč.

Inšpektorát práce si však za závermi kontroly stojí. Výrobcu súčiastok chce okrem iného aj pokutovať.

V liste od zamestnancov, ktorý sme do redakcie dostali, sa však píše, že ani po kontrole sa nič nezmenilo. Podľa našich informácií ale spoločnosť bude musieť zmeny na výplatných páskach urobiť.

Inšpektori práce sa sem totiž ešte na kontrolu vrátia.

Viac v reportáži Moniky Kolekovej:


NITRA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Platy

Dôležité udalosti