Žena zlíže za život 500 rúžov. Ako obmedziť chemikálie, ktoré sa do vás dostanú?

Ilustračná snímka.
Zdroj: FabrikaSimf/shutterstock.com

Keďže pokožka na perách je tenšia, tak sa dostáva rúžom do nášho obehu oveľa viac chemikálií, ktoré bežné syntetické rúže používajú.

Bez mejkapu ani na krok. Ženy vedia, o čom je reč a už majú toho za tie tisícročia asi aj dosť. Možno aj preto vidieť po uliciach čoraz menej zmaľovaných tvári. Bio je skrátka in. Viete, ale čo to vlastne je?

Líčenie a kozmetika sprevádzajú ľudí od nepamäti. Maľovali sa ženy aj muži. A výrazné neboli len malachitové linky ale aj litre voňaviek, v ktorých sa kúpali.

"Boli automaty na parfumy, do ktorého keď sa hodilo pár drachiem, tak z neho vytiekla parfumovaná voda. A zašlo to dokonca tak ďaleko, že potom panovníci vydávali nariadenia, aby sa miernili. Voňavky boli čisto prírodné a používali sa len bylinky a Gréci skoro všetky voňavé bylinky vyplienili," vysvetlila etnologička Katarína Nádaská.

Zdroj: Veselka/shuterstock.com

Možno aj preto sa v stredoveku začala čistota považovať za jed. Ľudia verili, že pravidelné kúpanie môže organizmu škodiť.

Nuž, kedysi bolo moderné naozaj hocičo. Našťastie sme aj my ženy pochopili, že menej je viac a vrátili sme sa späť k nahému líčeniu. Základom je zdravá pleť. Strava ani vzduch však už nie sú, čo bývali a na rad sa dostávajú pomocné vitamíny.

"Vitamín E je veľmi dobrý na upokojenie pokožky. Vitamín A ju pekne obnovuje," vysvetlila kozmetička Miroslava Barínová. A tiež vitamín C, ktorý zabraňuje pigmentovým fľakom.

Rozmýšľať však treba aj pri voľbe mejkapu. To všetko totiž pleť zaťažuje. "Žena predtým než odíde do práce, si na seba nanesie až 128 chemických látok," povedala školiteľka v oblasti biokozmetiky Jana Rak.

A to od mejkapu až po posledný rúž. Práve tých pojeme najviac. Priemerná žena zlíže za život až 500 rúžov. Rúžom sa dostáva do nášho krvného obehu oveľa viac chemikálií, hlavne syntetických zložiek.

Keďže pokožka na perách je tenšia, tak sa dostáva rúžom do nášho obehu oveľa viac chemikálií, ktoré bežné syntetické rúže používajú.

Zdroj: shuterstock.com

Alternatívou je teda vyberať si ľahšie varianty. Namiesto klasického mejkapu zvoľte minerálny púder, miesto umelého rúžu skúste prírodnejší. Lenže ako sa v tom vyznať? "Pre laika je najdôležitejšie, keď je napísané percento, koľko je tam všetkých bio zložiek," radí Rak.

Ďalším dobrým znamením je aj recyklovateľný obal, či tzv. bio príslušenstvo. "Štetce sú, napríklad, robené samozrejme zo zvierat, ktorým nevadí žiť v zajatí. Najlepšie sú kuny, ale keďže sa im zle darí v zajatí, tak niektoré firmy uprednostňujú napríklad kozy, ktorým to nevadí," dodala školiteľka v oblasti biokozmetiky.

Ostáva len veriť, že to tak naozaj je. V každom prípade, to posledné rozhodnutie je len a len na nás.


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.