Za týmto pomníkom sa skrýva hrozivá minulosť obce Horné Ladce

Pamätník padlým v SNP v obci Ladce.
Zdroj: TV Markíza

Krutý príbeh nám vyrozprával bývalý učiteľ Branislav Lipták.

Spomínajú často. Väčšinou so slzami v očiach. Druhá svetová vojna zmenila neuveriteľné množstvo ľudských osudov. Jej krutosť si ale pripomínať treba, aby sme už nikdy nič podobné nemuseli zažiť.

Bývalý učiteľ Branislav Lipták nám porozprával príbeh, akých nebolo za povstania málo. Nemeckí vojaci sa pomstili na nevinných ľuďoch z Horných Ladiec po tom, čo partizáni zajali dvoch z nich.

„A viac ich nevrátili, Nemci ich vyzývali, posielali tam ľudí, Ladčanov posielali za nimi. Nevracali ich a ani nemohli, lebo ich zastrelili," hovorí pán Lipták.

Kameňolom, v ktorom sa partizáni ukrývali, ostreľovali Nemci z dela. Vyhrážky zneli jasne - ak ich nevrátia, tak za každého desať rukojemníkov a zastrelia ich.

Nemci vtedy na odplatu pochytali náhodných okoloidúcich. či 16-ročný alebo 62-ročný, nerobili žiadny rozdiel.

„Nebolo ich dosť, nebolo ich 20, tak ešte išli do domov a vybrali. Zavreli ich do fabriky. Jedného pustili, mal 80 rokov, že ten už partizánom nebude, tak sa ten Nemec vyjadril a ostatných pištoľou do tyla zastrelili. Pre obec to bol šok. Vtedy ešte aj rodinní príslušníci za tým chodili, v tom smútku nechceli pomník. Chceli ich živých vrátiť, ale to sa už nedalo," spomína si pamätník.

Majú pribudnúť nové mená

Túto hrozivú udalosť pripomínajú miestnym mená na pamätníku deň čo deň. Dlhoročný kronikár chce, aby k nim pribudli aj mená židovskej rodiny, ktorá sa počas vojny schovávala v zemľanke nad dedinou a jedného dňa ich tam našli mŕtvych. Prežilo len malé dievčatko, ktoré sa ukrylo v neďalekom senníku. Vinník, ako mnoho iných, nebol nikdy potrestaný.

Miesto, kde pomník stojí, sa priamo neviaže k miestu tragédie, preto ho chcú v Ladcoch umiestniť na pokojnejšie a tichšie miesto, vhodnejšie na pietne spomienky.

„Je jedno, kde bude ten pamätník stáť. Je dôležité, aby sme si uctili pamiatku ľudí, ktorí padli v druhej svetovej vojne," tvrdí starosta obce Jaroslav Koyš.

A tiež im záleží na tom, aby sa pamätník nerozpadol. Stojí totiž hneď vedľa frekventovanej hlavnej cesty a otrasy z áut sa už na ňom podpísali.

Pamätník padlým čaká obnova. Obec bude žiadať aj o jeho premiestnenie. Keďže je to národná kultúrna pamiatka, rozhodnutie budú mať v rukách pamiatkári.

 LADCE/TV Markíza
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Snp

Dôležité udalosti