Školskí odborári nepodpísali memorandum o platoch. V hre je aj štrajk

Štrajkujúci učitelia a pedagogickí i nepedagogickí zamestnanci na pochode záchrany školstva.
Zdroj: TASR

S premiérom sa nedohodli na zmieri.

Školskí odborári v stredu (30.8.) rokovali o memorande, ktoré má zaručiť zmier až do roku 2020. Premiér Robert Fico (Smer-SD) im za podpis memoranda sľúbil zvýšenie platov už od septembra. Podmienkou ale bolo, že odborári nebudú vyvíjať nátlakové akcie voči vláde až do volieb.

Odborári ho ale nepodpísali. "Neodsúhlasili sme memorandum z pozície návrhu vlády a nehovoríme o sociálnom zmieri, pretože tam je ten záväzok do roku 2020. My však chceme kolektívne vyjednávať aj v budúcnosti," vysvetlil predseda zväzu Pavel Ondek.


Na rade je Robert Fico

Teraz budú čakať na reakciu Roberta Fica, ktorý už pred časom avizoval, že v prípade nepodpísania sa platy učiteľom zvýšia až od januára budúceho roka.

"Vyjadrili sme určitú podporu navýšeniu platov učiteľov od septembra a uvidíme, ako sa rozhodne vláda," podotkol.

V hre je aj štrajk

Ak by teda predseda vlády dodržal slovo, tak podľa našich informácií je v hre aj štrajk, keďže učitelia trvajú na zvyšovaní platov už od septembra. Veria však, že k nátlakovej akcii napokon nedôjde.

Ďalšie zvyšovanie platov malo byť následne 1. septembra 2018 o šesť percent, od 1. septembra 2019 o šesť percent. A nakoniec zvýšenie o šesť percent 1. januára 2020.

Zvyšovanie platov si zrátali

Pedagogickým a odborným zamestnancom regionálneho školstva, ako aj vysokoškolským pedagógom sa platy zvyšovali v januári 2016, a to o štyri percentá, ďalšie navýšenie bolo o šesť percent od 1. septembra 2016.

"My sme si to zrátali. Pokiaľ by bolo navýšenie podľa programového vyhlásenia vlády, to znamená január 2018, 2019 a 2020, tak do tarifných platov by každý zamestnanec za tých 28 mesiacov dostal 19,1 percenta. Pokiaľ by to navýšenie bolo v septembri 2017, septembri 2018, septembri 2019 a januári 2020, každý jeden zamestnanec za tých 28 mesiacov by dostal do taríf 26,25 percenta," vysvetlil.

Ondek si preto nemyslí, že by vláda k avizovanému kroku pristúpila. Ak áno, podľa jeho slov vzniká otázka, ako si váži učiteľský stav a prispieva k zlepšeniu školstva.

BRATISLAVA/TV Markíza

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Školstvo

Dôležité udalosti