Domáce

Zopár nápadov, ako sa zbaviť závislosti od Ruska

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: shuterstock.com

Dovážame odtiaľ plyn, ropu či urán.

Slovensko je výrazne závislé na dodávkach energetických surovín z Ruska. Dovážame odtiaľ zemný plyn, ropu či urán.

Minimálne v dvoch oblastiach by sme však šetrením či vlastnými zdrojmi mohli svoju závislosť znížiť. Menej energie by sme mohli minúť na vykurovanie domácností a cestovanie, vyplýva z odpovedí Greenpeace Slovensko.

More plynu

Ročne spotrebujeme na Slovensku asi päť miliárd metrov kubických plynu, čo je zhruba 180 petajoulov (po započítaní ropy či uránu spotrebujem spolu ročne asi 700 petajoulov). Zhruba 40 petajoulov spálime priamo vykurovaním v domácnostiach, ďalší plyn míňame centrálnym vykurovaním.

Veľkú časť plynu by sme mohli nahradiť biomasou.

"Myslíme si, že reálne do roku 2030 by sme mohli bez vážneho zásahu do životného prostredia využiť 80 až 100 PJ z biomasy, ale to nie je iba lesná biomasa, ale aj potenciál bioodpadov alebo rýchlorastúcich drevín," zhrnuli pre TVNOVINY.sk zástupcovia Greenpeace Slovensko.

Suroviny by ľudia mohli ušetriť i zatepľovaním domov a bytov a vylepšením vykurovacej sústavy. Greenpeace odhaduje, že by tak bolo možné znížiť spotrebu energie až o zhruba 30 percent.

Namiesto ropy pedále

Viac než 100 petajoulov energie ročne spotrebujem aj z ropy, pričom väčšinu strovíme na dopravu.

Plytváme najmä v individuálnej osobnej preprave. Od roku 2004 do roku 2012 sme podľa Greenpeace zvýšili spotrebu energie na dopravu takmer o 30 percent, pričom väčšina z tohto nárastu pripadá na osobné automobily.

Pozitívnu zmenu by spôsobilo, ak by ľudia viac využívali hromadnú dopravu či elektromobily. Najmä pre mestá majú zase veľký potenciál bicykle.

V cestovaní šetrnejší ako Dáni a Fíni

Napriek zvýšenej spotrebe energie v doprave sme v tejto oblasti šetrnejší než porovnateľne veľké národy, ako sú Fíni a Dáni.

V obidvoch severských štátoch "prejazdia" v prepočte na osobu zhruba 30 gigajoulov energie, zatiaľ čo na Slovensku je to 17 gigajoulov.

"Takže z hľadiska dopravy a jej vplyvu na životné prostredie na tom Slovensko ešte nie je tak zle. Situácia sa však z roka na rok zhoršuje preferenciou osobnej automobilovej dopravy a obmedzovaním verejnej dopravy," uzavreli predstavitelia Greenpeace.

Pre každého a na čokoľvek! Rýchle a dostupné pôžičky. Klikajte tu.

Zdroj: shuterstock.com


BRATISLAVA/ TVNOVINY.sk, Miro Grman

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.