Domáce

Nepríjemná správa pre Moskvu

Nočný Kremeľ v Moskve
Zdroj: SITA

Problémy pribúdajú.

Americká automobilka Ford Motor zruší 950 pracovných miest a zníži produkciu v dvoch závodoch v Rusku. Dôvodom je oslabovanie rubľa a klesajúci dopyt po vozidlách na ruskom trhu. Informovala o tom agentúra Bloomberg.

Od júna tak príde o prácu zhruba 700 zamestnancov zo spoločného závodu automobilky Ford a ruskej firmy OAO Sollers neďaleko Petrohradu, ktorý zruší jednu pracovnú zmenu. A ďalších 250 dočasných zamestnancov stratí prácu v druhom závode Ford-Sollers v regióne Tatarstan.

Predaj áut v Rusku klesal už pred anexiou ukrajinského polostrova Krym, ktorá viedla k zhoršeniu vzťahov medzi Moskvou a Západom. Európska únia a USA na oplátku zaviedli personálne sankcie proti vybraným ruským, ukrajinským a krymským predstaviteľom.

Odbyt áut na ruskom trhu sa za prvé dva mesiace tohto roka znížil o 4 %. Vlani klesol predaj áut v Rusku o 5,5 % na 2,78 milióna vozidiel.

Zhoršenie vzťahov medzi Ruskom a Západom malo zase za následok pád rubľa. Kurz ruskej meny už oslabil oproti doláru o 13 %. Francúzska automobilka Renault, ktorá vlastní kontrolný podiel v ruskom výrobcovi áut Lada, už preto musela v januári aj v marci zvýšiť cenu týchto vozidiel o 3 %.

Pôžička Cetelem: výsledok posúdenia do 10 minút. Klikajte tu.


MOSKVA/ TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.