Mečiar: Európa bude skúsenosti Slovákov a Čechov ešte potrebovať

Vladimír Mečiar v roku 2015.
Zdroj: TASR

Vyzdvihol rozdelenie Česko-Slovenska ako úspešný príbeh.

Bývalý premiér Vladimír Mečiar obhajoval rozdelenie Česko-Slovenska pred 25 rokmi. Pokojné rozdelenie bolo úspešným príbehom, uviedol vo štvrtok, deň pred Dňom Ústavy Slovenskej republiky, vo zverejnenom rozhovore pre nemeckú tlačovú agentúru DPA.

Európa bude skúsenosti Slovákov a Čechov ešte potrebovať, zdôraznil Mečiar v interview. Pripomenul, že vtedajšie rozdelenie bolo už pred súčasnými rozhovormi o brexite odporúčané ako možný vzor pre separatistické snahy v kanadskom Québecu, v Belgicku či Katalánsku.

Mečiar, ktorého podľa DPA v 90. rokoch väčšina Slovákov oslavovala ako "Otca národa," tiež pripustil, že sa o štátnu nezávislosť Slovenska pôvodne neusiloval, a v rozhovore vysvetľoval, ako menil názor. Poprední českí politici podľa neho len predstierali, že chcú zachovať spoločný štát: "Údajní zástancovia spoločného štátu v Prahe už v skutočnosti mali v zásuvkách pripravené plány, aby sa nás zbavili a už nemuseli platiť za chudobnejšiu časť krajiny."

"Neboli ochotní ani len hovoriť s nami o referende," kritizoval Mečiar s tým, že ako jediný seriózny partner na rozhovory mu zostal Václav Klaus.

"Ten však považoval výsledok parlamentných volieb, ktoré on vyhral v Česku a ja na Slovensku, ako dostatočné oprávnenie. Neboli sme to my, kto inicioval rozdelenie, my sme len reagovali na situáciu tým, že sme prijali našu vlastnú ústavu," dodal Mečiar.

V súvislosti s vtedajšou situáciou tiež povedal: "Václavovi Klausovi a mne možno ďakovať za to, že nedošlo k násilným roztržkám ako v Juhoslávii," citovala ho DPA.

BRATISLAVA, BERLÍN/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Československo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.