Ani bratislavské Nové Mesto nevie, kto kupuje Istropolis

Z medzinárodného festivalu AnimeSHOW a GAME EXPO 2014 v bratislavskom Istropolise.
Z medzinárodného festivalu AnimeSHOW a GAME EXPO 2014 v bratislavskom Istropolise. Zdroj: TASR

Pre mestskú časť je neprijateľné prípadné zbúranie budovy, alebo nezachovanie kultúry a kultúrneho vyžitia na tomto mieste.

Dom odborov na bratislavskom Trnavskom mýte predáva Jednotný majetkový fond zväzov odborových organizácií v SR. Detaily predaja však nie sú stále známe. Nevie sa ani, kto nehnuteľnosť chce kúpiť a aký osud ju čaká. Oficiálne informácie nemá ani bratislavská mestská časť Nové Mesto. Predseda Rady Odborového zväzu (OZ) KOVO Emil Machyna pre TASR uviedol, že predaj je stále v procese.

"Ešte to nie je ukončené. Keď to skončí, určite sa k tomu vyjadríme aj s investormi," povedal Machyna. Denník N minulý týždeň informoval, že budova Domu odborov mení majiteľa po viacerých neúspešných pokusoch. "Na liste vlastníctva k budovám a pozemku je plomba na kúpnu zmluvu, čo znamená kupca," napísal denník.

Nové Mesto pre TASR skonštatovalo, že ak došlo k predaju, s novým vlastníkom chce samospráva vstúpiť do rokovania, aby mu tlmočili svoje stanovisko k budúcnosti Domu odborov. Pre mestskú časť je neprijateľné prípadné zbúranie budovy, alebo nezachovanie kultúry a kultúrneho vyžitia na tomto mieste.

"Istropolis je jedna z najhodnotnejších stavieb, ktorá poskytuje kultúrne vyžitie. Chceme verejnosti a potenciálnym kupujúcim povedať jasné posolstvo, že v žiadnom prípade nepodpíšem nijaké rozhodnutie, ktoré by hovorilo o likvidácii, o zrovnaní Istropolisu so zemou," povedal ešte v júni novomestský starosta Rudolf Kusý. Poukázal pritom na fakt, že v budove je sála s kapacitou 1300 ľudí. Je tiež podľa neho nepredstaviteľné, aby zmizla budova s architektonickou a historickou hodnotou.

Mestská časť preto chce, aby nový majiteľ s ňou od začiatku komunikoval, stanovili sa mantinely a pri rokovacom stole sedeli aj zástupcovia kultúrnej obce. Ak budú predstavy nového majiteľa o tom, čo s budovou, v rozpore s predstavami mestskej časti, môže podľa Kusého očakávať, že sa so samosprávou bude "naťahovať" roky.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Istropolis

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.