Prezidentka Čaputová a jej taliansky kolega navštívili vojakov na základni Kuchyňa

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová a taliansky prezident Sergio Mattarella v stredu spoločne navštívili Vojenskú základňu Malacky-Kuchyňa, kde pôsobí v rámci predsunutej prítomnosti NATO 145 talianskych vojakov so systémom protivzdušnej obrany SAMP/T Mamba.

Prítomnosť talianskych vojakov na Slovensku obe hlavy štátu hodnotia ako prejav priateľstva a spolupráce krajín.

"Na Slovensko prináša Taliansko veľmi cennú spôsobilosť. Tento systém a všetci tí, ktorí zabezpečujete jeho obsluhu, ste posilou Slovenska a Severoatlantickej aliancie v čase, keď Európa zažíva najväčšiu bezpečnostnú krízu od konca druhej svetovej vojny," vyzdvihla Čaputová.

Prečítajte si tiež:

​Pôsobením talianskych vojakov na Slovensku sa podľa nej otvára nová kapitola priateľských a spojeneckých vzťahov krajín.

Mattarella zdôraznil význam služby talianskych vojakov, ich prítomnosť označil za prejav pomoci a solidarity. Slovensko a Taliansko podľa neho spája priateľstvo a spolupráca vyplývajúce aj z členstva oboch krajín v Európskej únii a NATO.

Pripomenul, že ruská agresia na Ukrajine priniesla nové výzvy. Zdôraznil potrebu chrániť slobodu všetkých krajín a národov.

Taliansky prezident v rámci stredajšieho programu položí veniec k Hrobu neznámeho vojaka na nábreží Dunaja v Bratislave. Vo štvrtok ho čaká rokovanie s hlavou štátu v Prezidentskom paláci.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Armáda

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.