Bugár: Hlasovanie s opozíciou by bol koniec koalície, ešte tam nie sme

Predseda strany Most-Híd Béla Bugár.
Zdroj: TASR

V dnešnom rozhovore pre Hospodárske noviny to povedal predseda Mosta-Híd Béla Bugár.

Ak bude ministrovi práce Jánovi Richterovi (Smer-SD) vyslovená v parlamente nedôvera aj pomocou hlasov SNS, koalícia sa môže rozpadnúť. V dnešnom rozhovore pre Hospodárske noviny to povedal predseda Mosta-Híd Béla Bugár.

"Musíme vnímať, že pán Richter zastupuje nejakú funkciu v Smere. To je, ako keby vám odvolali podpredsedu strany. Zoberte si, že dnes to bude Richter, zajtra to môže byť hocikto. Ak pustíte lavínu, tak ju potom neviete zastaviť," uviedol Bugár. V koaličnej zmluve je podľa jeho slov jednoznačne napísané, že hlasovanie s opozíciou by bol koniec koalície. "Na to netreba spájať hlasovanie o dôvere vláde," poznamenal. Zatiaľ hlasovanie SNS s opozíciou nepovažuje za reálnu hrozbu. "Ešte tam nie sme. Sú rokovania, predpokladám, že k tomu nedôjde. Keby tu bola nejaká normálna alternatíva, tak padne táto vláda a bude iná. Ale ja alternatívu nevidím," dodal Bugár, ktorý nevidí dôvod na odvolanie Richtera. Pripomína, že už raz ho v parlamente koalícia podržala. Nevidí dôvod meniť názor.

Za koaličnou krízou vidí politickú neskúsenosť, do vlády s SNS na čele s Andrejom Dankom nemá problém vstúpiť opäť. Bugár si zároveň nemyslí, že prídu predčasné voľby. "Každý z nás má toľko zdravého sedliackeho rozumu, aby pochopil, čo je dobré pre krajinu," uviedol pre Hospodárske noviny.

Potvrdil, že koalícia nemá dosiaľ vyriešený problém s nomináciou štátnej tajomníčky Moniky Jankovskej do Súdnej rady SR. Navrhol ju Smer-SD, ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská s tým má problém. Bugár upozornil, že podľa koaličnej zmluvy sa strany majú snažiť nominovať nesudcov. Jankovská je sudkyňa. Most-Híd deklaroval snahu o väčšiu nezávislosť súdnictva. Koalícia mala o situácii rokovať, ale nestalo sa tak.

Bugár tiež zopakoval, že jeho ministri cítia spomalenie práce v rezortoch v dôsledku krízy. To v rozhovore pre denník Sme potvrdila aj ministerka Žitňanská. Podriadení sa jej pýtajú, či má zmysel ďalej pracovať. Predčasné voľby odmieta. Pripustila, že mocenské spory v koalícii brzdia aj prípravu opatrení, ktoré by mali vyriešiť problém s miliónmi exekúcií. Nechce preto hovoriť o konkrétnostiach tzv. exekučnej amnestie. "Keď prestaneme riešiť mocenské a politické hry, budeme môcť energiu naplno venovať aj exekúciám," povedala. Žitňanská potvrdila aj to, že pre koaličnú krízu nie je doriešená ani otázka Jankovskej nominácie. "Je to ďalšia téma, ktorá sa nerieši, pretože riešime politické otázky," povedala pre Sme ministerka.

Žitňanská hrozila demisiou, ak by sa štátna tajomníčka dostala do Súdnej rady. Verí, že to nebude musieť takto riešiť. Ministerka chce aj nezávislejšie postavenie policajnej inšpekcie. Bude ho pretláčať aj napriek nesúhlasu ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD). "Je to pre nás priorita, takže určite budeme pretláčať politicky," povedala. Verí, že je možná dohoda s Kaliňákom. Nový model podľa jej slov zahŕňa špecializáciu na inšpekčnú činnosť na úrovni prokuratúry. Most-Híd sľuboval aj nový model kreovania policajného prezidenta. Vedúci inšpekcie by mal podľa Žitňanskej prejsť verejným vypočutím. Ministerka súhlasí aj s presunom inšpekcie Zboru väzenskej a justičnej stráže.

BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Lucia žitňanská

Dôležité udalosti