Ženy na vyšetrenie prsníka neraz čakajú mesiace. Odpoveď jednej z nemocníc nás šokovala

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Zaplať alebo čakaj. Rakovina prsníka u nás ročne postihne takmer tri a pol tisíc žien. Dostať sa na vyšetrenie aj v akútnom prípade však môže trvať aj roky. Odborníci sú šokovaní a tvrdia, že to treba zmeniť.

Nepodceňujte prevenciu, nezabúdajte na vyšetrenie, buďte zodpovedné. Tieto slogany prenasledujú ženy v súvislosti s rakovinou prsníka takmer na každom kroku.

Náhodne sme si preto vybrali sedem štátnych nemocníc a skúsili sme sa objednať na sono prsníkov.

K termínu sme sa nakoniec dostali nakoniec iba v dvoch prípadoch. V Žiline nám ponúkli september 2023, no a viac prekvapení sme boli z Prešova. Tam nám ponúkli až február 2025.

Podľa informácií Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) sa na sono prsníkov v Prešove čaká najdlhšie 113 dní, čo sú necelé štyri mesiace a nie takmer dva roky, ako sme zistili my.

Prečítajte si tiež:

​Ministerstvo zdravotníctva reagovalo, že ak by šlo o mamografické vyšetrenie, ktoré by mala žena po štyridsiatke absolvovať raz za dva roky, tak takýto termín je v poriadku. Aj podľa nich však ide o neprimerane dlhú dobu.

Ak je zistený u ženy nález, musí byť riešený do pár dní až týždňov, čo overené skríningové pracoviská garantujú.

Tých je však na Slovensku aktuálne len 20. Rezort ich chce zvýšiť aspoň na 35. Dovtedy pacientka odporúča obrátiť sa na zdravotnú poisťovňu.

Tie sa síce pacientom snažia pomôcť, no podľa Dôvery je v prvom rade potrebné zdravotníctvo férovo dofinancovať. Pomáhať sa snažia aj občianske združenia.

Existuje však prevencia, ktorá je dostupná hneď a zadarmo, a nie je menej podstatná ako sono či mamograf. A tou je samovyšetrenie prsníkov aspoň raz za mesiac.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.